Karbonatın Hiç Bilmediğiniz Kullanım Alanları

Kadın 22 Mart 2017

Karbonat hem son derece ekonomik, hem de son derece faydalı bir materyal. Eczanelerden ve ya bitkisel ürünler satan yerlerden kolaylıkla bulabileceğiniz karbonat hayatımızda pek çok kolaylık sağlıyor. Sağlık sorunlarından tutun da, zayıflamaya kadar, leke çıkarmaktan tutun da, ev temizliğine kadar pek çok alanda kullanılan karbonatın hiç bilinmeyen 9 kullanımını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Kirli Çamaşırlarınızı Temizlemek İçin

kirli_camasirlar_icin_karbonat

Suyun içinde erittiğiniz kabartma tozunu direkt olarak çamaşırların üzerine, ya da çamaşır makinenize ekleyerek kullalanırsanız, çamaşırları yumuşatır ve istenmeyen kokuları yok eder. Ayrıca çamaşırlarınızdaki sarı lekelerden kurtulmak, yaka ve kolluk bölgelerini temizlemek için ideal bir yöntemdir. Durulama aşamasında makinenize karbonat eklemeniz deterjan ve beyazlatıcınızın performansını artırır. Meyve ve şarap lekelerini çıkarır. Yağ lekeleri için son derece iyi bir temizleyicidir. Mürekkep lekelerini çıkarır.

Mutfağınızı Temizleyip Kokulardan Arındırmak İçin

mutfak_temizligi_icin_karbonat

Karbonata son derece etkili ve doğal bir temizleyicidir. Karbonatı, sünger ya da nemli bir bez ile kullandığınızda, mutfakta pek çok şeyi temizleyebilirsiniz. Mikro dalga fırın için ideal bir temizleyicidir. Tahta zeminlerde ve ocaktaki yağları çıkarmak için çok iyidir. Kesme tahtasındaki kötü kokuları yok edip dezenfekte eder. Makinelerin kontrol tuşlarını boyasını çıkarmadan temizler. Cam dolapları rahatlıkla karbonatla temizleyebilirsiniz. Çay ve kahve lekeleri için çok ideal temizleyicidir. Sebze meyveleri karbonatla yıkarsanız üzerindeki pestitlerden arındırır. Tava ve tencerelerin temizliğinde kullanılır. Mutfaktaki inatçı yemek kokularını temizler.

Ev Eşyalarını Korumak ve Temizlemek İçin İdealdir

ev_ve_ev_esyalarinin_temizligi_icin_karbonat

Karbonat çok amaçlı temizleyicilerin başında yer alıyor. Bunun için karbonat ve suyu karıştırmanız yeterli olacaktır. İster direkt sprey olarak isterseniz nemli bir bez ile uygulayabilirsiniz. Takılarınızı ve gümüş aksesuarları temizlemek, tuvaleti temizleyip dezenfekte etmek, duş perdesindeki küfü temizlemek, tıkanmış boruları açmak, tahta zemin ve eşyaları temizlemek, cam ve kristalleri temizlemek, renkli kalem, mürekkep ve keçeli kalem lekelerini çıkarmak, şömine taşlarındaki isi temizlemek, kurumuş yanmış yemek artıklarıyla dolu ızgarayı temizlemek, spor ayakkabıları beyazlatmak, ütünün metal tabanındaki lekeleri temizlemek, hasır ev eşyalarını temizlemek, metal aletlerin pasını gidermek ve pelüş oyuncakları temizlemek, karbonat sayesinde son derece kolay.

Kötü Kokuları Gidermek

kotu_kokular_gidermek_icin_karbonat

Karbonatı nemli bir beze uygulayarak ya da su dolu bir kabın içine karıştırıp, bir köşede bekleterek istenmeyen kötü kokulardan kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Ayakkabı kokuları, ellerinizdeki soğan ve balık kokuları, mikro dalga fırın ve buzdolabınızdaki kötü kokular, kedi köpek çişi kokusu, çöp kutunuzun kokusu, yatağınızdaki kötü kokular ve araba kokularını gidermek için karbonattan idealin bulamazsınız.

Yemek Pişirirken

yemek_pisirmek_icin_karbonat

Karbonat/kabartma tozu her evde olmasına rağmen nedense sadece hamur işlerinde kullanılıyor. Oysa, yemeklerde karbonat kullanmak, tavuk ve kırmızı eti yumuşatır, patates püresini kabartır, portakal suyundaki asiti dengeler, karnı baharın beyaz rengini koruyup kokusunu giderir, yemeklerdeki istenmeye sirke tadını ve kötü kokuyu giderir, sütün kesilmesini önler.

Sağlık Sorunları İçin

saglik_icin_karbonat

Karbonat bazı sağlık sorunları için de inanılmaz derecede faydalıdır. Şişkinlik ve hazımsızlığı giderir. deniz anası ya da zehirli sarmaşık çarpmasının etkilerini azaltır. Su çiçeğinden dolayı oluşan kaşıntıyı azaltır. Bademcik iltihabını dindirir ve iyileşme süresini kısaltır. Geniz akıntısını giderir. Eklem ağrılarını indirir. Yanmış dilin acısını hafifletir. Ağız yaralarını iyileştirir.

Ağız ve Diş Bakımı

agiz_ve_dis_bakimi_icin_karbonat

Ağız ve diş bakımı için, fırçanızı karbonata batırın ve dişlerinizi fırçalayın. Gargara olarak kullanın. Diş lekelerini çıkarıp tartar ve plak oluşumunu önlemede yardımcı olur. Ağız kokusunu giderir. Diş eti iltihabını önler. Ağız kenarında oluşan uçuk ve yaraları iyileştirir.

Saç ve Cilt Bakımı İçin

cilt_ve_sac_bakimi_icin_karbonat

Saç ve cilt bakımı için illede çok pahalı ürünlere gerek yok. Tıraş sonrası cilt tahrişini önlemek, sivilce ve siyah noktaların oluşumunu önlemek, derinizi toksin ve ölü deriden arındırmak, saçınızı şampuan kullanmadan temizlemek, saç kepeğini önlemek, koltuk altlarında koyulaşmayı beyazlatmak, dirsek ve dizlerini nemlendirip yumuşatmak için karbonat yeter de artar bile.  Karbonatla Cilt Bakımı

Diğer Kullanımları

karinca_ve_boceklerden_kurtulmak_icin_karbonat

Karbonat, acil durum anında yangın söndürücü, mantar önleyici ve böcek öldürücü, karıncalardan kurtulmak için pudra şekerle karıştırıp sprey olarak kullanılabilir.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Karbonatın Hiç Bilmediğiniz Kullanım Alanları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Diş Macunu İle Gebelik Testi

Diş Macunu İle Gebelik Testi

17 Mayıs 2017
1909

Sponsor Bağlantılar