KIŞ DEPRESYONUNU BESLENME İLE YENİN

Sağlık 09 Kasım 2009

Kış mevsimine yaklaşıldığı, son bahar döneminden itibaren, insanlar, depresif bir hal alır. Ve bu hal kış boyu devam eder. ASlında, kış depresyonunu, düzenli bir beslenme ile aşmöak, hiç de zor dğildir. Dilara Koçak ın öneisi ile, kış depresyonunu yernmek için, beslenme şekli aşağıda verilmiştir.
* Yapılması gereken en öneli şey, öğün atlamamaktır. 2-3 saatlik aralarla, küçük, ama sağlıklı atıştırmalar yapmak, sizi daha sağlıklı kılacaktır.
* Meyve ve sebzeyi bolca tüketiHEr öğünde, mutlaka salata ve yeşil sebze tüketin.
* Kesinlikle alkol almayın.
* Şeker ve kafein tüketimi, etkisi geçtikten sonra, dah yorgun olmanızı sağlar. Çünkü özellikle şeker tüketimi, insülin seviyesinde, ani değişikliklere sebep olur.
* :Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve sağlıklı yaşayabilmek için, mutlaka gerektiği kadar protein tüketin.
* Çoğu kişi, tatlı yerine,  patates, pirinç, beyaz un gibi besin maddelerine yönelir. Oysa bu besinler,  insülin salgılamasına neden olduklarından, fazlasıyla iştah açıcar ve kilo alınmasına neden olur.
* Kuru baklagiller, içerdikleri posayla iştahınızı kontrol altında tutmanıza yardımcı olabilir. Mercimek, börülce, kuru fasulye gibi kuru baklagilleri en az haftada 1 kez tüketmelisiniz.
* Günde en az 1,5-2 litre su için.
* Kan şekeri seviyenizi daha kontrollü tutacağından, ekmek tüketiminizde, tam tahıl ekmeği başta olmak üzere, kepek ve çavdar türlerini kullanabilirsiniz.
* Haftada en az 2 kez balık yiyin.  Çünkü balığın içinde yer alan omega-3 yağ asitlerinin, özellikle de DHA’nın  eksikliği,  sizi depresyona karşı korumasız hale getirebilir.
* Omega-3 yağ asitlerinden zengin diğer besinler ceviz, keten tohumu, semizotu olarak sıralanabilir.
* Vitamin ve mineral yetersizlikleri, önceleri klinik belirti oluşturmaz ama ruh halinizi ve motivasyonunuzu olumsuz yönde etkileyebilir. Yeterli miktarda vitamin ve mineral desteği almanız, depresyona karşı korunmada size yardımcı olabilir. B ve C vitaminleri ile folik asidin, demir, magnezyum, potasyum, selenyum ve çinkonun yorgunluk azaltıcı, enerji artırıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz.
* Kan şekerinizi düzenli bir seviyede tutmanız çok önemlidir. Bu nedenle glisemik indeksi düşük besinleri tüketmenizde fayda vardır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“KIŞ DEPRESYONUNU BESLENME İLE YENİN” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar