KOLA KEMİK ERİMESİNE NEDEN OLUR MU?

Sağlık 14 Mart 2010

Pek çok insanda, kola içmek, adeta alışkanlık haline gelimiş. Fazla miktarda asit içermekte olan kola, başta çocuklarımız olmak üzere, herpimizin sağlığını olumsuz etkilemekte. Yapılan araştırmalrda da görünen o ki.. İçerisinde kafein bulunan kolanın, sodyum açısından da zengin olduğu, bir miktar kafein ve aşırı miktarda sodyumun kemik kırılmalarına yol açabiliyor.
Güvenli besinin öncelikle besleyici değerini kaybetmemiş olması gerekir. “İçerisinde kafein bulunan kola, sodyum açısından da zengindir. Bir miktar kafein ve aşırı miktarda sodyum, kemik kırılmalarına neden olur. Bir taraftan süt içirelim kemikleri koruyalım derken, kola tüketimine göz yummak kemik sağlığı açısından, ciddi bir risk oluşturuyor. Mümkün olduğu kadar tüketilmemesi gerekiyor. Sağlıklı beslenmede kolaya yer yok. Hele hele sporcuların kemikleri çok daha önemli. Kemiklerinizin kırılmasına razıysanız kola içebilirsiniz.
KARBONHİDRAT VE PROTEİN BİRLİKTE TÜKETİLMELİ;
Önyargıların aksine, karbonhidrat ve proteinlerin aynı anda tüketilmesinin zararlı değil. Doğal besinlerin içerisinde protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerin birlikte bulunmakta. Bunları böyle almak lazım. karbonhidrat ve proteini bir arada kullanmamak bilimsel olarak doğru değil. Çünkü, sütte de ette de protein var. Yanında yediğimizi ekmekte de karbonhidrat var.
Besinlerin hem fiziksel hem kimyasal hem de mikrobiyolojik açıdan temiz ve bozulmamış olması gerekir. Besinler, virüsler, bakteriler ve zararlı mikroorganizmalar taşıyabilir. Bunlar, bazen vücudumuzun bazı bölgelerine yerleşerek felç, menenjit gibi hastalıklara neden olabilir.
BESİNLERİ DOĞRU SAKLAMAK ÖNEMLİ;
Gıdaların cam parçası, metal, kıymık, saç gibi bazı fiziki maddelerle de kirlenebilir. Besinleri sakladığımız kaplar, çözülme sonucu oluşan bazı metaller, tarım ilaçları, iyi durulanmayan bazı kaplardan geçen deterjanlar, ambalajlarda kullanılan renkli plastikler, kimyasal olarak besinlerin kirlenmesine neden oluyor. Belki de en önemlisi besinin bileşiminde doğal olarak bulunan zehirli maddelerdir. Örneğin, yeşillenmiş patateste bulunan ‘solanim’ maddesinin toksik, zararlı etkisi var. Besinlerin uygun koşullarda saklanamaması veya hijyenik koşulların yeterince sağlanamaması sonucu oluşan virüsler, küfler de biyolojik kirlenmeye neden oluyor. Bu kirlenmelerden arınmış besinleri almak zorundayız.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“KOLA KEMİK ERİMESİNE NEDEN OLUR MU?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar