Kudret Narının Faydaları

Sağlık, Şifalı Bitkiler 10 Mart 2015

Kudret narı doğada bulabileceğiniz en faydalı bitkilerden bir tanesidir. Özellikle mide ve bağırsak hastalıkları için faydaları saymakla bitmeyen kudret narı tırmanıcı bitkilerden bir tanesi. 1 yıllık ömre sahip olan kudret narının gövdesi oldukça incedir. Kabakgiller familyasına mensup bir bitki olan kudret narı, ilk zamanlarda yeşil bir bitki olmakla birlikte, olgunlaşmaya başlaması ile birlikte, rengi altın sarısına dönen bir bitkidir. Olgunlaşan kudret narının içinde kırmızı tohumlar bulunmaktadır. Bu kırmızı tohumlar tıpkı fasulyeye benzer. İlk olarak Hindistan’da keşfedilmiş olan kudret narı bitkisi, acaip elma, momordica, balsam apple, papara veya charantina isimleri ile de bilinmektedir. Kudret narı, genellikle ev yapımı ilaçlarda, zeytinyağı ile harmanlanarak kullanılan bir bitkidir.  Ülkemizde Bursa ve Yalova yörelerinde yetiştirilen kudret narı, Türkiye ve İtalya gibi Akdeniz ülkelerinde daha verimli olmaktadır. Kudret narı bir çeşit meyve olup, sonbaharda toplanan bir meyvedir ve herhangi bir işleme tabi tutulmasına gerek kalmadan taze olarak tüketilebilmektedir. Ayrıca kudret narının içinde bulunan kırmızı tohumlarında kudret narı yağo çıkarılmaktadır. Macunu da yapılmaktadır. Makalemizin ilerleyen bölümlerinde kudret narının faydaları-yararları,kudret narı nasıl kullanılır sorularının cevaplarını vereceğiz.

kudret_narinin_faydalari_yararlariKudret Narının Faydaları/Yararları

Kudret narının faydaları/yararları, özellikle mide ve bağırsak hastalıkları üzerine olmakla birlikte,bazı kadın hastalıklarına ve cilt hastalıklarına da iyi geldiği bilinmektedir. Makalemizin bu bölümünde kudret narının faydaları/yararları nelerdir konusuna değineceğiz.

  • Kudret narı, mide ve bağırsak hastalıklarına oldukça yararlı bir bitkidir. Özellikle kolit, 12 parmak bağırsağı hastalıkları, ülser, gastrit ve fazla asitten kaynaklanan sindirim sistemi hastalıklarını başarılı bir şekilde tedavi eder.
  • Kudret narının faydalarından/yararlarından bir tanesi de karaciğer hastalıklarına iyi gelmesidir.
  • Kudret narı, özellikle, sedef ve egzama hastalıklarına destek vermesi ile bilinen bir bitkidir.
  • Kudret narı bağırsak tembelliğini giderir.
  • Kudret narının iltihap kurutucu özelliği bulunmaktadır.
  • Kadın hastalıklarından en çok sıkıntı çekilen rahim yaralarına şifa olur ve iyileştirir.
  • Kudret narının hücre yenileyici özelliği bulunur.
  • Kudret narından yapılan lapa cilde sürülürse yanıkları ve yaraları tedavi eder.
  • Kudret narı bol miktarda E vitamini içerdiğinden dolayı cildi gençleştirir ve besler.

Kudret Narı Nasıl Kullanılır?kudret_nari_nasil_hazirlanir

Makalemizin bu bölümünde kudret narı nasıl kullanılır konusunda sizleri bilgilendireceğiz. Kudret narı 2 farklı şekilde kullanılmaktadır.

Kudret Narının Taze Olarak Kullanımı

Kudret narının taze olarak kullanımı son derece kolaydır. Kudret narını hafifçe ezerek bal ile karıştırıp sabahları aç karnına 1 yemek kaşığı olmak üzere tüketebilirsiniz.

Kudret Narının Zeytinyağı ile Kullanımı

Kudret narının zeytinyağı ile kullanımı çok yaygındır. eğer kudret narını kullanacak kişi şeker hastası ise; kudret narının çekirdeklerini ayıkladıktan sonra 1 litre zeytinyağının içine 5-6 adet kudret narı ezilip konulur. 24 saat bu şekilde bekledikten sonra, kudret narının içindeki tüm enzimler zeytinyağının içine geçer. Bu şekilde 1 ay saklanabilir. Her sabah aç karnına 1 yemek kaşığı bu şifalı yağdan tüketilir. Eğer şeker hastası değilseniz aynı işlem için zeytinyağı değil bal kullanabilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Kudret Narının Faydaları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar