LAZER EPİLASYON HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Pervin Bulgak 05 Kasım 2008
Lazer son yılların gözdesi. Sağlıktan güzelliğe kadar pek çok alanda kullanılmakta. bu yazımızda lazer epilasyondan bahsedeceğiz. Lazer epilasyon nedir öncelikle onu izah edelim. Lazer epilasyon kıl köklerine lekrik akımı verilerek kıl köklerinin yakılması suretiyle kıl köklerinin zayıflatırak yok edilmesidir. Lazer epilasyon uygulamasında Galvenik, Termoliz ve bileşik yöntem olmak üzere 3 yöntem kullanılır.
LAZER EPİLASYON HAKKINDA MERAK EDİLENLER
* LAZER EPİLASYONUN GÜVENİLİRLİĞİ : Lazer epilasyon konusunda en çok merak edilenlerden bir tanesi de güvenilir olup olmadığı. Aslına bakılırsa bir kaç yıldır uygulanıyor olmasına rağmen çok net bir bilgi yok güvenilirliği açısından. Ama şu da bilinen bir gerçekki Lazer epilasyonun güvenilirliği kullanılan cihaza, yapan kişiye, kişinin tecrübesine ve hijyen gibi uygulamara göre değişir. Fakat en tecrübeli elde bile cilt reaksiyon verebilir ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir.
* LAZER EPİLASYON HER CİLDE UYGUN MUDUR? : Lazer epilasyon için en uygun cilt tipi aslında açık tende koyu renk tüyeleri olanlardır. ama son teknolojik gelişmelerden sonra koyu renk tene sahip olan kişilerde bu imkandan faydalanabilmektedir.
* LAZER EPİLASYON ZARARLI MIDIR ? : Bu zamana kadar yapılan uygulamalar sonrasında lzaer epilasyonun zaraları ile ilgili herhangi bir klinik bilgi yoktur. Verilen bilgiler daha çok lazer epilasyon sırasında oluşan cilt reaksyonları ile ilgilidir. Ciltte oluşan kızarıklıklar ve küçük kabarcıklar belli bir süre sonra geçecektir. Eğer epilasyon işlemin uzmanı tarafından yapılmaması sonucu kalıcı izler söz konusu olabilir.
* LAZER EPİLASYON ACI VERİ Mİ ? : Eğer ağrı eşiğiniz çok düşük değil ise epilasyon işlemi sırasında muhtemelen yanma hissi yaşayacaksınız. Eğer ağrı eşiğiniz çok düşük ise lokal anestezi uygulaması ile acı biraz hafifletilebilir.
* KAÇ SEANS SONUCUNDA FAYDALIDIR ? :
Lazer epilasyon yapılırken sadece aktif kıl köklerine etki eder. Fakat tüm kıl kökleri aynı anda aktif olmadığından bir seanslık uygulama tüm köklere etki etmeyecektir. bunun için bir kaç seans uygulanması gerekir. Kaç sean uygulama gerektiği konuda net bir şey söylenememekle birlikte genel uygulamarın 5-8 seansta sonuç verdiği bilinmektedir.
LAZER EPİLASYONDAN ÖNCE DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
İşlem yapılmadan 4 hafta öncesinden ağda,cımbız, epilatör, tüy dökücü gibi kıl köklerine tki edebilecek her hangi bir işlem uygulamamak gekir.
– 1 ay öncesinden itibaren güneş ışığı ve bronzlaşmadan özellikle kaçımanılmalıdır.
– Eğer kullanılan bir ilaç var ise mutlaka uygulayan uzmana bilgi vermek gerekir. Özellikle Roucutan kullanan bir kişi en az 6 ay sonra lazer epilasyon yaptırabilir.
– Uygulamadan önce cilde kimyasal peeling veya cildi soyacak krem uygulaması yapılmamış olmalıdır.
– Uygulama öncesi tüy sarartıcı madde kullanılmamalıdır.
– Uygulama sırasında meydana gelmesi durumunda sizi ve uygulayıcıyı sıkıntıya sokacak bir hastalığınız var ise mutlaka bilgi veriniz. –
Herhangi bir cilt hastalığınız var ise uygulayıcıyı uyarınız.
LAZER EPİLASYONDAN SONRA YAPILMASI GEREKENLER : Tedavi sonrasında hafif kızarıklık ,ödem veya su toplaması olabilir. Bunun için:
-Güneşten korununuz 30 veya daha yüksek faktör güneş koruyucusu kullanın.
– Bölgeyi nemlendiriniz.(Nemlendirici kremler ile )
– Sıcak su değdirmeyiniz.(24 saat içinde)• Ağrı şişme olursa yumuşak beze sarılı buz tatbik ediniz.(24 saat içinde)
– Gereğinde ağrı kesici kullanabilirsiniz.
– Traş etmeyiniz (48 saat içinde)
– Kabuklanmalara el sürmeyiniz.
– Tüyler 2 hafta içerisinde uzuyor gibi görünerek,dökülür.
– Ağda ve tüy dökücü kremler kullanamayınız.
– Bölgeye nazik davranıp,kaşımamalısınız.
-Tedavi sonrası 2-3 gün spor ve ağır egzersiz yapmayınız.
– Enfeksiyon bulgusu varsa (ateş,iltihap) mutlaka işlemi yapan uygulayıcıyı arayınız.
– 24 saat içinde fondöten ,allık gibi cildi kapatan uygulamalar yapmayınız.
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“LAZER EPİLASYON HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
YAŞ MAYA MASKESİ

YAŞ MAYA MASKESİ

14 Mayıs 2010
1167

Sponsor Bağlantılar