MAİTAKE MANTARI FAYDALARI

Maitake Mantarı Faydaları
Maitake Mantarı,Maitake Mantarı Nedir,Maitake Mantarı Faydaları,Maitake Mantarının Faydaları

Mantarın faydaları hakkında pek çoğumuz bilgi sahibiyiz. Bu Makalemizde, bir mantar türü olam Maitake Mantarı Faydaları Hakkında sizlere bilgiler vermek istiyoruz. Dans eden manatar anlamına gelen maitake mantarı son derece faydalı ve mutlaka tüketilmesi gereken bir besin.

Maitake Mantarının FaydalarıMaitake Mantarı,Maitake Mantarı Nedir,Maitake Mantarı Faydaları,Maitake Mantarının Faydaları
Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici bileşenler içeren bir mantar türü olan Maitake mantarı, sağlıklı hücrelerin korunması, bağışıklığın güçlenmesi ve kanserin yayılmasının önlenmesinde önemli rol oynuyor
1980’lerin başında, Japonya’dan Hiroaki Nanba, Maitake ekstreleriyle hayvanlar üzerinde yaptığı testlerde, bu ekstrelerin anti-tümör özelliğini keşfetti. Maitake ekstrelerinin temel yararlarından biri; ağız yoluyla alınabilmesi. Diğer mantar ekstreleri ise, enjekte edildiklerinde etkin oluyorlar. 1984’te Doktor Nanba, akyuvarları uyarmada önemli yeteneği olan özgül bir Maitake mantarı bileşenini saptayıp buna ‘Maitake D-fraksiyonu’ adını verdi. Bu özelleşmiş akyuvar hücreleri, kanser hücreleri; bakteri ve hücresel atıklar dahil yabancı parçacıkları içine alır. Bu bileşen, daha ileri düzeyde saflaştırdığında daha güçlü bir çeşidi olan MD-fraksiyonu ortaya çıktı. MD-fraksiyonu, D-fraksiyonundan yaklaşık yüzde 30 daha aktif bir bileşen.
Maitake fraksiyonları, karmaşık şeker bileşiklerinden ve proteinden oluşur. Maitake fraksiyonunun yan zincirlerindeki dallanma sayısı, diğer glukanlara göre daha fazladır. Bilim adamları, beta-glukan molekülünün ne kadar fazla dalı varsa, o kadar fazla bağışıklık hücresini aktive edeceğini düşünüyor. Araştırmacılar Maitake’nin kanserle savaşında dört temel mekanizmaya dikkat çekiyor: Sağlıklı hücrelerin kanserli hale gelmesinin önlenmesi, bağışıklık sisteminin kanser hücrelerini arama ve tahrip etme yeteneğinin artışı, hücrelerin kontrolü ile hücre ölümünde kontrolün kazanılması, kanserin yayılmasının önlenmesine yardımcı olması… Maitake mantarının, günde 300 mg’dan, iki kere kapsül olarak alınması tavsiye ediliyor.
Hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalar sonucunda,  maitake mantarının; kolon, akciğer, mide, karaciğer, prostat, serviks, mesane ve beyin tümörlerinin büyümesini ve löseminin ilerlemesini önlediği kanıtlanmıştır. Fakat insanlar üzerinde de aynı etkiye sahip olup olmadığı netlik kazanmamıştır.
Kolon Kanserinde Yüksek Oranda İşe Yarıyor…
PSK ve PSP, hindi kuyruğu mantarından elde edilen ve birbiriyle yakın ilişkide olan, proteine bağlı iki polisakkarit maddesi. Japonya’da ve Çin’de kanser hastaları tarafından yaygın olarak kullanılan bu iki maddenin; Maitake D ve MDfraksiyonlarında olduğu gibi, bağışıklık fonksiyonunu yüksek derecede artırdığı saptandı.
PSK-PSP’nin yararlarını doğrulayan 400’den fazla bilimsel çalışma var. İnsanlarda yapılan bir çalışmada, tek başına cerrahi ile tedavi edilen 111 kolon kanseri hastasına PSK ve plasebo verilip hastalar 10 yıl süreyle izlendi. Plasebo grubu ile karşılaştırıldığında, hastalık belirtilerinin sönme aşamasında bulunan hastaların sayısının, PSK grubunda iki kat daha yüksek olduğu belirlendi. 10 yıl sonra sağ olan hasta sayısı da iki kattan fazlaydı. Ayrıca, PSK ile tedavi edilen hastalarda akyuvarların yabancı materyallere doğru ilerleme ve onları içine alma yeteneğinde artış görüldü. Hayvan çalışmaları, PSK-PSP’nin hemen her türden tümörü engellediğini gösterdi. Klinik çalışmalarda ayrıca PSK/PSP’nin kemoterapinin pozitif etkilerini artırırken, yan etkilerini azalttığı da görüldü. PSK ve PSP için tavsiye edilen doz, günde 1-3 gram.
Maitake mantarı hapı, sıvı ekstrası ve çayı bulunmakta. Eğer siz de maitake mantarının faydalarından yararlanmak istiyorsanız bu ürünleri kullanmadan önce, mutlaka ve mutlaka bir hekime danışmalı ve önerisine göre hareket etmelisiniz.
Maitake Mantarı,Maitake Mantarı Nedir,Maitake Mantarı Faydaları,Maitake Mantarının Faydaları

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“MAİTAKE MANTARI FAYDALARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar