Makyaj Malzemelerinin Hep Gözardı Edilen Zararları

Kadın, Sağlık 09 Haziran 2016

Makyaj yapmak kadınlar için ayrı bir keyif ve vazgeçilmez bir unsurdur. Hiç makyaj yapmam diyen bir kadın bile en azından bir ruj ya da bir rimel kullanır. Kullanılan makyaj malzemelerinin kaliteli ve yeni ürünler olması çok önemlidir. Makyaj yaparken güzelliğe güzellik katmak iyi ama, sağlıktan da olmamak gerekir öyle değil mi? Bu gün sizlere herkesin gözardı ettiği makyaj malzemelerinin zararları ve yan etkileri konusunda bilgiler vermek istiyorum.

Makyaj Malzemelerinin Bilinmeyen Zararları ve Yan Etkileri

makyaj_malzemeleri

Deri gelişimi 17-18 yaşında tamamlanır. ama artık günümüzde çok küçük yaşlardaki kız çocuklarına bile makyaj yapılmaktadır. Küçük yaşlarda eri henüz gelişimini tamamlamadığından ve çok ince olduğundan yapılan makyaj ciltten emilir. bu da çocuklar açısından ciddi şekilde sakıncalı ve zararlıdır.

Makyaj Malzemelerinde 30.000 Zararlı Madde Mevcut

makyaj_malzemelerinin_zararlari

Yetişkin bir kadın yıl içinde ortalama 2 kg kozmetik ürünleri ve makyaj malzemesi kullanmaktadır. Kozmetik ürünleri ve makyaj malzemelerinin içerisinde 800 den fazla zararlı madde bulunmakla beraber, bu ürünlerin kullanılması ile 30.000 kadar zararlı durum meydana gelmektedir. Bu zararlı maddelerin etki alanı gördüğünüz gibi zararlı madde sayısından kat kat fazladır.

Makyaj Malzemelerinin Yan Etkileri

kozmetik_urunlerinin_yan_etkileri

Kozmetik ürünleri ve makyaj malzemelerinin başlıca 3 farklı yan etkisi bulunmaktadır.

  • Yağlı kozmetik ürünleri akne ve sivilce problemlerine sebep olmaktadır. Özellikle vazelin ve parafin içerikli kozmetik ürünleri, cilt gözeneklerini kapatarak sivilce ve akne oluşumuna neden olmaktadır. Bir diğer etken ise, her gün ve çok ağır şekilde yapılan makyajdır. Bu tip makyaj da ,pudra ve kapatıcılarla birlikte ciltte sivilce ve aknelere neden olur.
  • İkinci yan etki olarak ciltte kızarıklık ve tahrişe sebep olmaktadır.Kozmetik ürünlerdeki bakteriler enfeksiyona neden oluyor. Hassas kişilerde, yüzde travma ve açık alan varsa bakteriler buralardan girerek enfeksiyon oluşturabiliyor.
  • Üçüncü ve en önemli  etkisi de, kesin olmamakla beraber kanserojen etkisi olduğudur. Özellikle halk arasında hint kınası olarak bilinen kozmetik ürününün kanser hastalığına yol açtığı onusunda ciddi bulgular olduğu bilinmektedir. Hint kınası ile çok uğraşan kuaförlerin, Amerika’da özellikle Lenfoma kanserine yakalandığı tespit edilmiştir. Yılda 4-5 defa Hint kınası ile saçlarını boyayan kişilerde kullanmayan kişilere oranlar daha fazla kanser hastalığı olduğu tespit edilmiştir. Kozmetik ürünleri içerisindeki kimyasal maddelerin mesane kanserine neden olduğu da gündeme sıklıkla gelmektedir.
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Makyaj Malzemelerinin Hep Gözardı Edilen Zararları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar