Metabolizmayı Hızlandırarak Zayıflatan Besinler

Kilo vermek için önce besinleri tanımak gerekir. Hangi besin insan vücudunda ne gibi etkilere sebep oluyor onu öğrenerek işe başlamalısınız. Diyet yaparken veya kilo vermek istediğinizde en önemli sorunlardan bir tanesi, metabolizmanın yavaşlamasıdır. Bu sebeple metabolizma hızını artırmak için metabolizmayı hızlandıran besinleri diyet listenize eklemeniz gerekir. Bu gün sizlere uzmanlar tarafından açıklanan, metabolizmayı hızlandıran besinlerden bahsedeceğim.

Acı Biber

aci_biber

Acı biber içerdiği capsaicin adlı madde ile metabolizmayı hızlandıran besinler arasında ilk sırada yer almaktadır. capsaicin bibere yakıcı özellik verir. Acı biber yediğinizde 3 saat boyunca metabolizma hızı 1.2-2 katına çıkar. Yemeklerde tüketeceğiniz, acı toz biber, pul biber,acı sivri biber gün içerisinde yaktığınız kalori miktarını arttırır.  ayrıca acı biber iştahı azaltıp tokluk hissi verir. Acı biber dışında, tarçın, kişniş ve kekik de capsaicin içerir.

Tarçın

tarcin

Tarçın zayıflamak için son dönemlerde kullanılan baharatlardan bir tanesidir. Tarçın, kan şekeri seviyesini düzenleyerek, yemeklerden sonra uzun süre tokluk sağlayarak ve sindirim sırasında termik etki yaparak iki şekilde zayıflamaya yardımcı olur. Termik etki metabolizmayı hızlandırarak daha fazla kalori yakılmasını sağlar.

Ananas

ananas

Ananasın içerisinde bulunan bromelain sindirim enzimi içerir ve bu enzim proteinlerin sindirilmesinde oldukça etkilidir. Vücutta oluşan yıkım olaylarını çabuklaştırması nedeniyle metabolizma hızlandırır.

Protein

protein

Protein içerikli besinler karbonhidrat içerikli besinlere oranla daha uzun sürede sindirilir. Protein açısından zengin bir beslenme diyetiniz var ise, sindirim sistemi sindirim işlemini gerçekleştirmek için daha fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Bu sayede de yakılan kalori miktarı artar. Balık, tavuk, hindi gibi kırmızı ete göre daha az yağ içeren protein kaynaklarını daha sık tüketebilirsiniz.

Keten Tohumu

keten_tohumu

Keten tohumu, midede su alarak şişmekte ve tokluk hissi yaratmakta. Barsak hareketlerini artırarak dışkılamayı kolaylaştırır. Ayrıca sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkilerinden dolayı metabolizma hızını arttırır. 1 kase yoğurdun içine 1 tatlı kaşığı keten tohumu karıştırarak tüketebilirsiniz. Mutlaka arkasından 2 su bardağı su tüketin.

Lifli Besinler

lifli_besinler

Besinlerde sindirilmeyen kısım olarak bilinen lifler yani besinin posası sindirim sırasında vücudun harcadığı enerjiyi artırarak metabolizmanın daha hızlı çalışmasını sağlar. Ayrıca suda çözünen ve çözünmeyen besin lifleri genel olarak sindirime yardımcı olur, kabızlık ve ishal gibi sindirim sorunlarını önler. Lif bakımından zengin besinler arasında brokoli, ıspanak, kale, elma, portakal, greyfurt, lahana, yulaf, kepekli tahıllar, fındık, badem ve kabak çekirdeği sayılabilir.

Zencefil

zencefil

Son dönemlerde yine zayıflamak için en çok kullanılan bitkilerin başında yer alan zencefil, sindirime yardımcı olurken, vücut ısısını da yükseltir. Yemeklerden sonra tüketildiğinde metabolizma hızını %20 ye kadar artırır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Metabolizmayı Hızlandırarak Zayıflatan Besinler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar