Mükemmel Kek Yapmanın Püf Noktaları

Pratik Bilgiler 08 Nisan 2017

Kek yapmak kolay gibi görünse de bazı püf noktalarına dikkat etmediğiniz zaman istediğiniz gibi olmayacaktır. İyi bir kek süngere benzer. İnişli çıkışlı olmaz. Kek yapma işini bir kaç malzemeyi çırpıp pişirmek zannediyorsanız şok yanılıyorsunuz derim. Yaptığınız şey kek olur belki ama, aynı anda lezzeti ve görüntüsü muhteşem değil ise o kekten hayır çıkmaz. Bu gün sizlere mükemmel kek yapmanın püf noktalarını anlatacağım.

Keki Çırparken Yapılması Gerekenler

kek_cirpmak

Kek çırparken mikser kullanacaksanız, mikserin hızını kademeli olarak artırın ve azaltın. Şeker ve yumurtanın iyice çırpılması gerektiğini unutmayın. Bu sayede kek hamurunuz daha kıvamlı bir halde olacaktır. Ayrıca kek hamuruna un ilave ettiğiniz zaman mikserin hızını düşürmeniz gerekir. Aksi taktirde kek hamuru sıvılaşır.

Pandispanya ve Kek için Kabartma Tozu Kullanın

pandispanya

Kek ve pandispanya yaparken kabartma tozu kullanmak daha puf kek elde etmenizi sağlar. Ayrıca kekin pişip pişmediğini kontrol ederken kürdan kullanmanız gerekir. Kürdanı keke batırdığınızda eğer kürdanda hamur kalmıyorsa kek pişmiş demektir.

Kekin Çökmesini Engellemek İçin Ne Yapılır ?

cokmus_kek

  • Kek hamurunu hazırlayıp, kalıba döktünüz ve fırına verdiğiniz. Buradaki en önemli sorun kekin çökmesidir. Bu çökme işini engellemenin püf noktası da, kek harcını karıştırıp kalıba döktükten sonra, fırına koymadan önce 20 dakika dışarıda bekletmenizdir. Fakat bazı ünlü şefler bunun tam tersini iddia etmektedirler. Denemekte yarar var. Ayrıca kek yaparken kullandığınız tereyağ veya katı yağ undan fazla olursa kekiniz yine çökecektir. Bu sebeple yağ un oranına dikkat etmeniz gerekir. Katı yağı rendeleyerek keke eklemeniz yağın daha kolay erimesini ve kekin daha lezzetli olmasını sağlar.
  • Kekin İçindeki Meyvelerin Dibe Çökmesini Önlemek İçin ; Meyveli kek yaparken dikkat etmeniz gereken şey, meyvelerin dibe çökmesini önlemektir. Bunu için de meyveleri mısır unu ya da normal una bulayarak kek hamuruna eklemek olacaktır. Bu sayede meyveler dibe çökmeyecektir.
  • Fırın Kapağını Sürekli Açmayın ; Keki fırına koyduktan sonra, sürekli olarak fırın kapağını açarsanız kekiniz yüksek ihtimal çökecektir. Bu sebeple fırın kapağının camından kontrol etmeniz yerinde olacaktır.

Keki Kek Kalıbından Çıkarmanın Kolay Yolu

kek_kalibindan_keki_kolay_cikarmanin_yolu

  • Keki kek kalıbından çıkarmak için 3 farklı püf noktası mevcut. En çok bilinen yöntem, kek hamurunu kalıba koymadan önce kalıbı katı yağ ile yağlayıp, güzelce unlamaktır.
  • İkinci Yöntem ise; kalıbın içine yağlı kağıt serip, hamuru yağlı kağıdın üzerine dökmektir. Elbette yağlı kağıdın uçlarını dışarıda bırakmanız gerekir.
  • Üçüncü Yol ise; keki pişirdikten sonra, kalıbın etrafına ıslak bez sarıp, bir süre bekledikten sonra keki kalıptan çıkarmaktır. Bu sayede kek kalıptan kolaylıkla çıkacaktır.

Keki 170 – 180 Derecede Pişirin

kek_pisirmenin_yapmanin_puf_nokatlari

Kek ve pandispanya için ideal sıcaklık 170-180 derecedir. Fakat tarifte hangi derece önerilmişse onu uygulamanız gerektiğini de unutmayın.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Mükemmel Kek Yapmanın Püf Noktaları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
OPENCART SANAL POS

OPENCART SANAL POS

14 Mayıs 2019
2690
Nehir Turları

Nehir Turları

07 Mayıs 2019
2276

Sponsor Bağlantılar