Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Kaleler

Günce/Aktuel 06 Nisan 2017

Eğer seyahat etmeyi seviyorsanız, gittiğiniz yerlerde ne kadar gezilecek tarihi yer varsa oraları da ziyaret etme eğilimindesiniz demektir. Özellikle Ülkemizde ve Avrupa’da turistlik açıdan en çok ilgi gören yapılar ise, şatolardır. Şatoların masalsı görünümleri dışında, konumları ve geçmişleriyle de ziyaretçilerin ilgi odağı haline geliyor. Peki Dünya çapında nam salmış ve o ülkelere gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken şatolar hangisi, bir gözatalım.

Almanya -Neuschwanstein Şatosu

neuschwanstein_satosu_almanya

Dünyanın en ünlü şatosu olan Neuschwanstein Şatosu Disney’in Uyuyan Güzel filminde kullanılan şatoya da ilham kaynağı olmuştur. Duvarları oldukça yüksek olan bu kalenin tamamı beyaz renktedir. Son derece ihtişamlı ve masalsı bir görünüme sahip olan şatonun geçmişi görünümünün aksine karanlık bir tarihi içinde barındırıyor. 19. yüzyılda şatoyu yaptıran Deli Kral olarak bilinen II. Ludwig, tarih sayfalarında hiç de iyi bilinen bir kişi değil. Neoroman ve gotik mimarinin mükemmel bir karışımı olan Neuschwanstein Şatosu, özellikle tarihi yapılara meraklı olanların kesinlikle görmesi gereken bir yer olarak ziyaretinizi bekliyor.

 Romanya- Bran Kalesi

bran_kalesi_romanya

Orta çağı günümüze taşıyan köyleriyle dikkatleri üzerine toplayan Romanya aynı zamanda vampirlerin çıkış noktası olarak biliniyor. Kont Dracula’nın yaşadığı yer olan Transilvanya bölgesinde, orta çağdan kalma tarihi bir kale olan Bran Kalesi, çevresindeki uçsuz bucaksız orman ve kiremit çatılı tamamen taş yapılar nedeniyle son derece ürpertici bir görünüm sergiliyor.

 Fransa- Chenonceau Şatosu

chenonceau_satosu_fransa

Loire Vadisi, şatolar açısında dünyanın en zengin seçeneklerine ev sahipliği yapmaktadır. Bu bölgede bulunan şatolar arasında en çok dikkat çeken ise, Chenonceau Şatosudur. Kadınlar Kalesi olarak da bilinen Chenonceau Şatos 16. yüzyıl Fransız mimarisinin nefes kesen tüm rafine özelliklerini bünyesinde barındırmaktadır.

Danimarka- Egeskov Şatosu

egeskov_satosu_danimarka

Rönesans döneminden beri özenle korunan Egeskov Şatosu hem dış görünümü ile, hem de iç güzellikleri ile insanda hayranlık hissi uyandırmaktadır. Egeskov Şatosu’nun göl içerisine inşa edilebilmesi için, yapımında 1000’in üzerinde çınar ağacı kullanılmıştır. Bu sebeple de Danca yani “1000 Çınar” ismiyle anılmaktadır.

Litvanya- Trakai Kalesi

trakai_castle_kalesi_litvanya

Trakai Kalesi, Litvanya’nın en önemli simgeleri arasında bulunmaktadır. Göl içerisindeki muhteşem konumu nedeniyle son derece etkileyici bir görünüme sahiptir.   Rengi kırmızı olan kale,15. yy da inşa edilmiş, fakat sonrasında, uzun süren savaşlar ve zor zamanlar nedeniyle hasar görmüştür. Günümüzdeki görünümü, orijinaline sadık kalınarak yeniden inşa edilmiş halidir.  Avrupa’nın en güzel kalelerinden bir tanesi olma özelliğini halen korumaktadır.

Türkiye-Kız Kalesi

mersin_kiz_kalesi

 

Mersin’in en değerli hazinelerinden bir tanesi olan Kız Kalesi ülkemizdeki nadir kalelerden bir tanesidir. Mersinin en bilinen simgelerinden bir tanesi olan Kız Kalesi Akdeniz’deki benzersiz konumu ile de dikkat çekmektedir. 2000 yılı aşkın köklü tarihi ile, Yunanlılardan Osmanlıya pek çok farklı iktidarın egemenlik mücadelesine şahitlik yapmıştır. Mersine yolunuz düşerse bu tarihi şaheseri ziyaret etmeyi sakın ihmal etmeyin.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Mutlaka Görmeniz Gereken Muhteşem Kaleler” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2158

Sponsor Bağlantılar