Nikotini Vücuttan Temizlemenin Doğal Yolları

Sağlık 12 Mart 2017

Sigara kullanıyorsanız, nikotinin vücutta biriktiğini ve etkisinin de yıllarca sürdüğünü bilirsiniz. En güzeli sigaradan ve diğer zararlı alışkanlıklardan uzak durmak olsa da bazı insanlar için bu maalesef pek mümkün olamıyor. Sigaradan dolayı vücutta biriken nikotin kalp ve damar tıkanıklığından tutun da kanser gibi çok ciddi sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Eğer sigarayı bırakamıyorsanız, vücudunuzun nikotinden arınmasını sağlamanız gerekir. Bu gün sizlere vücuttan nikotini doğal yollarla atmanızı sağlayacak bir kaç öneride bulunmak istiyorum.

Vücuttan Nikotini Temizleyen Besinler

sigara_icmek

Bazı besinler vücutta biriken nikotini temizlemeye yardımcı olur. Sigarayı bırakmış olsanız bile vücudunuzda birikmiş olan nikotin hemen temizlenmeyecektir. Vücuttan nikotini temizleyen besinler sayesinde sağlığınıza çok daha hızlı şekilde kavuşabilirsiniz.  Bakalım vücuttan nikotini temizleyen besinler nelermiş.

Kivi

kivinin_faydalari

Kivi içeriğinde bulunan bol miktardaki vitamin sayesinde vücuttan nikotinin çok daha hızlı atılmasını sağlar. Üstelik iyi bir C vitamini kaynağı olması da kanser hastalığına karşı kalkan oluşturur.

Isırgan Otu

isirgan_otunun_faydalari

Isırgan otunun içeriğinde bol miktarda demir mineralinin yanında dezenfaktan özelliği olan maddeler de bulunur. Bu sebeple de vücutta biriken nikotini temizlemeye yardımcı olur.

Havuç Suyu

havuc_suyunun_faydalari

Sigaradan dolayı vücutta biriken nikotin sadece iç organlara değil cilde de büyük zararlar verir. Havuç suyu nikotini temizlemek için çok faydalıdır. İçinde barındırdığı vitaminler cildin kendini onarmasını sağlar. Fakat, bazı uzmanlar sigara içenlerin havuç suyu kullanmasının kansere neden olacağı konusunda uyarılarda bulunuyor. Eğer havuç suyu içecekseniz sigarayı tamamen bırakmanız gerekir.

Su

su_icmenin_faydalari

Su vücudun sağlıklı kalabilmesi için su son derece önemlidir. Vücut susuz kaldığından hücrelerin yenilenmesi sona erer. Gün içinde 2,5 litre su içmek nikotinin vücuttaki etkilerini önemli oranda azaltacaktır.

Çam Yaprağı Çayı

cam_yapragi_cayi

Çam yaprağı çayını boğaz ve ağızdaki enfeksiyonları yok ettiği kanıtlanmıştır. Ayrıca çam yaprağı çayı akciğer sağlığı için de son derece faydalıdır.

Portakal

portakalin_faydalari

C vitamini bakımından son derece zengin olan portakal sigara kullananlarda oldukça düşük seviyeye gelen C vitaminini toparlamak açısından son derece faydalıdır.

Kara Lahana

kara_lahananin_faydalari

Turpgiller ailesinin bir üyesi olan kara lahana kanser riskini neredeyse sıfıra indirir. C vitamini bakımından son derece  zengin olan kara lahana ayrıca E,B,ve A vitamini içerir. Magnezyum, kalsiyum,potasyum, demir, bakır ve kükürt içeriğiyle de antioksidan görevi görür ve zararlı maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. Nikotin de bu zararlı maddelere dahildir.

Bol Sebze Tüketin

sebze_tuketmenin_faydalari

Bol miktarda sebze tüketmek sadece vücuttan nikotini atmak için değil genel sağlığınız açısından da son derece önemlidir. Salatalık, patlıcan, yeşil fasulye kereviz gibi sebzeler nikotini temizlemek konusunda son derece beceriklidir. Kan hücrelerinin bol miktarda oksijene ihtiyacı vardır ve vücuttan temizlenen zararlı atıklar hücrelere bol miktarda oksijen alır.

Ispanak

ispanak_faydalari

Ispanağın içinde bol miktarda folik asit bulunur. Folik asit tütünün tadını iğrenç hale getirir. Ve ıspanak sayesinde belki de sigarayı bırakabilirsiniz.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Nikotini Vücuttan Temizlemenin Doğal Yolları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar