Ojenin Yok Artık Dedirten Tarihi

Oje kadınların vazgeçilmez kozmetik ürünlerinden bir tanesi. Muhteşem bir makyaj ve harika bir kıyafete oje olmazsa olmaz elbette. Peki kadınların bu kadar sık kullandığı ve bir türlü vazgeçemediği oje nasıl ortaya çıktı biliyor musunuz? Ben de merak ettim ve hem kendim için, hem de sizler için oje nasıl ortaya çıktı, ilk olarak ojeyi kimler kullandı konusunda ufak bir araştırma yaptım. Araştırmaların sonucunda ojenin tarihi hakkında ilginç bilgiler buldum ve bu bilgileri derleyerek sizlerle paylaşmak istedi. İşte ojenin şaşırtıcı tarihi..

Ojenin Tarihi

ojenin_tarihi

Ojenin tarihi, eski Mısır’a kadar dayanıyor. Fakat yine de ojeyi ilk kimin kullandığı konusunda çeşitli rivayetler mevcut. Bu rivayetlerden bir tanesi, ojenin ilk olarak Babiller tarafından kullanıldığı. Bu inanca göre, insanlar 4 bin yıldır manikür yaptırıyor. Babil’in Güney kısımlarında, asiller manikür ve pedikür sırasında altından aletler kullanmaktaydı. O zamanlar kullanılan ojeler günümüzdeki kadar yoğun ve kalıcı değildi. Babillerde oje sosyal sınıf ayrımı amacı ile kullanılmaktaydı.

oje_nasil_ortaya_cikti

Aradan geçen 1000 yıl sonrasında M.Ö. 3000 yıllarında Çinliler bal mumu, çiçek taç yaprakları ve yumurta beyazını kullanarak oje üretmişler ve soylular tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Öyle ki, asiller ojelerine kıyafetlerinden daha çok kıymet verir hale gelmişlerdir. Günümüzde sıklıkla kullanılan ojelerin üzerine özel motifler ve tırnak şekilleri de bu dönemlerde ortaya çıkmıştır.

ojeyi_ilk_kim_kullandi

Bir başka rivayete göre de oje ilk olarak mısırlılar tarafından kullanılmıştır. Bu inanca göre, Eski Mısır’da Nil Nehri kenarında bulunan bir ağaçtan akan reçinenin ne olduğunu merak eden bir çiftçi, eline bulaşan reçine nedeni ile ellerinin kirlendiğini düşünür. Fakat ne kadar yıkasa da reçineyi elinden bir türlü çıkaramaz. Aradan geçen bir kaç gün içerisinde, çapa yaparken, ellerinin eskisi kadar yıpranmadığını görür. Reçine çıktıkça eline yeniden reçine sürer ve bu sayede elleri iyileşir. Eşi de bu durumu görüp, reçineyi kırılan tırnaklarına sürer. Kadının tırnaklarının yeni görüntüsü hem kendisinin, hem de çevresindeki diğer kadınların çok hoşuna gider. Bu günden sonra reçine artık tırnak koruyucu olarak kullanılmaya başlar. Fakat saray mensuplarının bu yeni tırnak koruyucudan haberdar olması ile birlikte işin rengi de değişir. Tırnaklarının yeni görüntüsünü çok beğenen saraylılar,saraydaki simyacılara tırnak koruyucunun daha kalıcı ve güzel renkli olması için emir verirler. Tırnak koruyucu artık renkli ve bildiğimiz ojeye dönüşmüştür.

ojenin_tarihcesi

Başka bir inanışa göre de oje, New York’lu Helen Neushaefer tarafından bulunmuştur. New York’lu bir ev hanımı lan Helen, bir akşam gelecek olan misafirleri için, denizden midye toplar. Bu sırada tırnakları çizilen ve sararan Helen, önce elinde bulunan bir tırnak cilasını tırnaklarına sürer. Ama istediği sonucu alamadığı için, eşinin boya atölyesinden kırmızı renkli bir boyayı alıp tırnaklarına sürmeyi akıl eder.  Akşam gelen misafirlerden tüm bayanlar Helen’in tırnaklarına hayran kalır ve elbette onlar da ayı şekilde tırnaklara sahip olmak isterler. Girişimci bir ruha sahip olan Helen, ertesi gün kocasından eski formül ile boyaları karıştırmasını ister. Ve bununla birlikte, kozmetik sanayinin temel taşlarından bir tanesi olan oje bulunmuş olur.

ojenin_icadi

Son rivayet ise, ojeyi, Alish Ojex’in bulmuş olduğu. İngiliz olan Alish son derece pasaklı bir kadındır. Ojeyi icat etmesinin en önemli nedenlerinden bir tanesi de Alish’in pasaklı bir kadın olmasıdır. Alish, tırnaklarının arasına dolan pislikleri kapatmak için bir çözüm arayışı içine girer ve ilk olarak toz boyalar yardımı ile tırnaklarını boyar. Ellerini suya batırınca ya da yıkayınca toz boyaların akması nedeni ile istediği sonucu alamaz ve bu kez de pastel boya ile tırnaklarını boyamaya başlar. Pastel boya da istediği sonucu vermez. Bu defa dağlardan menegiç ağacı yaprakları, zıkkım kökü ve tinere benzeyen bir maddeyi karıştırıp yeni bir tırnak boyası yapar. Bu boyayı tırnaklarına sürer ve uzun süre kalıcı olduğunu görür. Üstelik tırnaklarının içindeki kirler de görülmediği için çok mutludur. Artık ojeyi herkese tanıtmaya başlar.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Ojenin Yok Artık Dedirten Tarihi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Kese Yapmanın Zararları

Kese Yapmanın Zararları

11 Şubat 2018
4744
Evde Doğal Bronzer Yapımı

Evde Doğal Bronzer Yapımı

16 Mayıs 2017
1617

Sponsor Bağlantılar