OMEGA 3 VE OMEGA 6 YAĞLARI NEDEN ÖNEMLİ?

Sağlık 08 Eylül 2009

Omega 3 ve omega 6 yağları, vücudumuz için çok önemlidir ve mutlaka vücutta bulunması gerekir. Çünkü, bu iki elzem yağ, vücudumuzda rekabet halindedir. Omega 3, kanda akışkanlığı sağlayıcı etkiye sahipken, Omega 6, kanın pıhtılaşmasına yardımcı olur. İdeal kan dolaşımı ve dolayısıyla vücudun ana fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde yerine getirilebilmesi için, bu yağları dengeli bir şekilde tüketmemiz gerekir.
Sağlığımıza maksimum fayda sağlamaları için, Dünya Sağlık Örgütü’nün öngördüğü oran 1 gr Omega 3 yağına karşılık, 5-10 gr Omega 6 yağıdır. Yani vücumuza giren her 1 gr Omega 3 için, en fazla 5-10 gr Omega 6 yağı almamız gerekir.
Fakat, günümüzde, bu yağlar, beslenme alışkanlıklarımız içerisinde, dengeli olarak tüketilmemektedir. Yediğimiz besinlerde daha çok, Omega 6 olduğu için, bu oran bugün 1 gr Omega 3 yağına karşılık 15-20 gr Omega 6 olarak görünüyor. Yani bu iki yağın dengeli alımıyla gelen sayısız faydadan mahrum kaldımız anlamına gelir.
Omega 3 ve Omega 6 hangi besinlerde bulunur?
Omega 3 : Ceviz, fındık, soya fasulyesi, lahana, ıspanak, brokoli, marul, kanola bitkisi, soğuk su balıkları ve balıkyağında bulunur.
Omega 6 : Ayçiçeği, mısır, soya ve tahıl ürünlerinde bulunur.
Bu besinleri, beslenme listemize eklemek, gelecekte, sağlıklı nesiller olması açısından çok önemlidir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“OMEGA 3 VE OMEGA 6 YAĞLARI NEDEN ÖNEMLİ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar