PROF.DR OSMAN MÜFTÜOĞLUNDAN ÖNERİLER

Sağlık 09 Kasım 2008

Prof. Dr Osman Müftüoğlu, sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için, bir kaç önemli uyarıda bulunuyor bizlere. Uygulaması çok zor olmayan bu öneriler ;
SİNİRLENMEMEYE GAYRET GÖSTERİN : Sinirlenmek erken yaşlandırırSinirlendiğiniz zaman tam bir adrenalin banyosu yaparsınız. Kalp atışlarınız hızlanır, solunumunuz sıklaşır ve derinleşir, ağzınız kurur, kan basıncınız yükselir. Sık sık sinirlenmek sizi erken yaşlandırır. Öfkenin kalp hastalığına, hipertansiyona ve daha pek çok yaşam tehdidi sorununa davetiye çıkardığı bilinmektedir. Öfke zihinsel kapasitenizi azaltır, odaklanmanızı güçleştirir, veriminizi düşürür. Sık tekrarlandığında öfke mizah yeteneğinizi kaybetmenize ve diğer insanlardan soğumanıza neden olur. Kendinizi genç hissetmenizi sağlayan enerji ve yaratıcılık gibi duygularınızı olumsuz yönde etkiler.
YAĞLI YİYECEKLERDEN UZAK DURUN : Yüksek yağlı beslenenlerin daha çok öfkelendikleri ve daha sık depresyona girdikleri düşünülmektedir.
iŞ YÜKÜNÜZÜ AZALTIN : Zaman zaman kısa molalar vermeyi unutmayın. Gerektiğinde sizi sinirlendiren ortamlardan uzaklaşıp biraz sessiz kalmaya, enine boyuna düşünmeye fırsat yaratın. En azından derin bir nefes alın, biraz su için, sizi rahatlatacak başka bir şeyle meşgul olun.
KÖKLÜ VE DEĞİŞMEYECEK PROBLEMLERİ BELİRLEYİN : Trafik sorununu, gürültü kirliliğini siz çözümleyemezsiniz. Bu gibi durumlarda öfkelenip boşuna enerji harcayacağınıza müzik dinlemeye, bir şeyler okumaya, kısacası enerjinizi artırıcı kanallara geçmeye çalışabilirsiniz.
OLUMLU DÜŞÜNCENİN GÜCÜNE İNANIN : Sahip olduklarınızı önemseyin ve şükredin. Bazı sorunların olumlu yanlarını da görmeye çalışın. Katılımcı olun: Mutlu insanlarla daha sık birlikte olmaya, katılımcı bir davranış içinde bulunmaya özen gösterin.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“PROF.DR OSMAN MÜFTÜOĞLUNDAN ÖNERİLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar