Saçların Beyazlama Sebepleri

Sağlık 06 Ocak 2015

Eskiden beri nedense hep sadece yaşlı insanların saçlarının beyazladığı veya grileştiği düşünülür. Ama bu artık günümüzde geçerli değildir. Yaşı çok genç olup da saçları beyazlayan veya grileşen pek çok insan var. Saçlarının beyazlama sebepleri arasında pek çok sebep sayılabilir. Saçların erken beyazlaması bir hastalık habercisi mi yoksa genetik bir olay mı? Ya da tamamen stres kaynaklı bir durum mu? Bunların hepsiyle ilgili araştırma yapan bilim adamlarından farklı sonuçlar gelmekte. Mesela Bir uzman tarafından yapılan bir araştırmada, 200 denek üzerinde uygulanan bir çalışma ile saçları erke beyazlayan kişilerin diğer kişilere göre, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğu gözlenmiş. Saçların beyazlamasındaki tek etken tabiki kalp damar hastalığı riskiniz olabileceği değil. Hem tıbbi sebepler, hem de genetik faktörler, ve dış etkenler saçların beyazlamasında veya grileşmesinde önemli rol oynamakta.

Erken Beyazlayan Saçlar, Saçlar Neden Erken Beyazlar

sac_beyazlamasinin_nedenleri

Saç beyazlamasındaki en önemli sebeplerin başında boyun arkasındaki damarların sertleşmesi, yani ateroskleroz hastalığı yer alıyor. İnsan vücudundaki tüm damarların iç yüzeyi endotel adı verilen tek tabakları hücre grubu ile kaplıdır. Bu hücreler damarların onarılmasında görev alan kök hücreler tarafından beslenir. Fakat damar yapısında meydana gelecek bir bozukluk, bu hücrelerinde yapısının bozulmasına sebep olur. Saç köklerinde bulunan hücreler saçın rengi konusunda önemli rol oynar. Damar yapısında ve dolayısıyla hücrelerde meydana gelecek olan bozukluk ise, saçların beyazlamasına enden olur.
Bir diğer unsur ise, kişilerin biyolojik yaşının kronolojik yaşından daha ileri olmasıdır. Yani normalde 40 yaşında olan bir insanın biyolojik yaşı 70 ise, saçların erken beyazlama riski çok yüksektir.

gri_sacli_erkekler_kadinlarSaçların Beyazlama ve Grileşme Nedenleri

  • Damar yapısında meydana gelen bozulmalar
  • Biyolojik yaşın kronolojik yaştan ileri olması
  • Genetik faktörler
  • Vücutta ve dolayısıyla saçlarda B vitamini eksiği bulunması
  • Çevresel sebepler, kullanılan şampuanlar ve klimalar nedeni ile maruz kalınan kimyasallar
  • Sigara kullanmak
  • Tiroit hormonlarındaki bozukluklar
  • Kötü veya büyük bir olay sırasında yaşanılan büyük şoklar
  • Saç boyalarında kullanılan hidrojen peroksit
Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Saçların Beyazlama Sebepleri” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar