Sağlıklı Et Pişirmenin Püf Noktaları

Vücudumuz açısından sayısız faydası olan hatta, hayati önem taşıyan et ürünleri, maalesef yanlış pişirme tekniklerinden dolayı, fayda yerine zarar getirmekte. bu sebeple de et pişirmenin püf noklarının iyi bilinmesi gerekiyor. Kırmızı etin faydaları konusuna kısaca değindikten sonra, püf noktalarımız anlatmaya başlayalım.

Kırmızı Etin Faydaları

Kırmızı et, vücudumuz için çok çok önemli olan, yüksek kalitede protein, demir ve çinko yönünden çok değerli bir besindir.Beslenme yetersizlikliklerini gidermek konusunda en büyük yardımcı olan kırmızı et, aynı zamanda çok iyi bir B Vitamini kaynağıdır. Kırmızı etin önemli bir vitamin ve mineral kaynağı olmasından dolyı, çocuklara haftada 2-3 deffa yedirilmesi gerekir. Çocukların büyümesinde katkısı, azımsanamayacak kadar çoktur. Bu kısa bilgiyi verdikten sonra, et pişirmenin püf noktaları nelermiş hep birlikte görelim.

et_pisirmenin_püf_noktalari
Et Pişirmenin Püf Noktaları

Sağlıklı Et Pişirme Yöntemleri

Eti en sağlıklı nasıl pişirebilirsiniz ? haşlaması mı yoksa kızartması mı daha sağlıklı olur ? Etin sert olmaması için ne şekilde pişirmek gerekir. İşte tüm bu sorularınızın cevabı makalemizde gizli..

Kuyruk Yağı Kullanmayın

Et pişiriken en sık yapılan hataların başında kuyruk yağı kullanılması gelmektdir. Oysa iç yağ ve kuyruk yağı, kolesterol ve trigliserdi adı verilen kan yağlarını çok hızlı yükseltir. Bu sebeple, etin mümkün olduğu kadar yağdan arındırılmış şekilde pişirilmesi gerekir.

Et Kavururken Tereyağ Kullanmayın

Etin yağ dokusu içerisinde zaten kendiliğinden bulunan yağlar mevcuttur. Etin pişirilmesi işlemi sırasında, ete katrışarak lezzet verir. Bu sebeple etin içerisine haricen yağ koymaya gerek yoktur. Özellikle yağlı eti, br de tereyağ ile kavurmanın sağlık açısından ararları vardır.

Eti Kızartmayın

eti-nasil_pisirmek_gerekir
Sağlıklı Et Pişirme

Et, fırında, düdüklü tencerede ya da ızgarada pişirilebilir. Küçük parçalar halinde doğranarak, yağ eklemeden, sebzelerle sote yapılabilir. Fakat özellikle kızartma ve kavurma çok az tercih edilmelidir.

Yüksek Ateşte Pişirmeyin

Bir anda yüksek ateşe atılan etin dışı hızlıca pişer ve içi çiğ kalır. Hızlıca pişirilen etin dışı katılaşacağından lezzetini de kaybeder. üstelik kanserojen madde ouşlacağından etin sağlıksız duruma geleceği de unutulmamalıdır. Kırmızı eti uzun sürede ve kısık ateşte pişirmek en sağlıklı olanıdır.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Sağlıklı Et Pişirmenin Püf Noktaları” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar