Sarımsak Tozunun Faydaları Nelerdir?

Sağlık 18 Mart 2018

Sarımsak normal hali ile de pişmiş hali ile de toz hali ile de tam bir şifa kaynağıdır. Eğer sarımsağı taze olarak tüketemiyorsanız toz hali le kullanabilirsiniz. Sarımsak tozu sarımsağın toz haline getirilerek tuz ile karıştırılması ile elde edilen bir baharattır. Sarımsak tozunun sağlık açısından faydaları hiç de göz ardı edilir gibi değildir. Tam bir şifa kaynağı olan sarımsak tozunun faydalarından sizlere kısaca bahsetmek istiyorum. Öncelikle sarımsak tozu nasıl hazırlanır sorusunun cevabını vereyim.

Sarımsak Tozu Nasıl Hazırlanır ?

sarimsak_tozu_yapimi

Sarımsak kurutulup toz haline getirilir. İçerisine biraz tuz eklenerek karıştırılır. Bu karışım beslenme düzeni içerisinde kullanılır. Bağışıklık sistemini güçlendiren ve hastalıklara karşı koruma sağlayan sarımsak beslenme düzeninde mutlaka olması gereken besinlerden biridir. Salatalara ve yemeklere eklenerek kolaylıkla tüketilebilir.

Kolesterolü Düşürür

kolesterol_dusurucu_besinler

Tarns yağlar olarak bilinen doymuş yağların fazlaca tüketilmesi kolesterolün artmasına neden olur. Bu durum ateroskleroz gibi çok önemli bir sağlık sorununun da başlıca nedenidir. Sarımsak tozu, kötü kolesterol olarak bilinen LDL kolesterolü düşürürken iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolün artmasını sağlar. Kolesterol hastalarına özellikle önerilen sarımsak tozu kolesterolü dengelemek için çok faydalı olacaktır.

Kan Şekerini Düşürür

seker_hastaliginin_tedavisi_varmi

Sarımsak tozunun en önemli görevlerinden bir tanesi de kandaki insülin seviyesini yükseltmektir. Yüksek kan şekeri problemi için ideal ve en doğal çözüm yoludur. Diyabet hastalığı belirtilerini kontrol etmeye çalışan kişiler için yardımcı olacak doğal bir çözüm yoludur.

Kan Basıncını Azaltır

yuksek_tansiyon_icin_dogal_cozum

Sarımsak tozu kan basıncının azaltılmasında oldukça etkilidir. Kan akışını hızlandırarak kan basıncını azaltır. Kan damarlarını rahatlatarak damar hastalıklarının oluşumunu önler. Sarımsak tozunu yemeklere ekleyerek kullanmak kullanım kolaylığı sağlar. Yüksek tansiyon hastaları için oldukça iyi bir seçenektir.

İltihap Giderici ve Önleyici Özelliği Vardır

vucut_iltihaplarina_bitkisel_cozum

Sarımsak tozu iltihap giderici özelliği ile de son derece faydalı bir baharattır. Özellikle bronşit ve rinit gibi enflamatuar bozuklukların tedavisinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Sarımsağın içerisinde bulunan sülfür bileşenleri pek çok sağlık probleminde de tedaviye yardımcıdır.

Vitamin ve Mineral Zenginidir

sarimsak_c_vitamini

Sarımsak tozu oldukça besleyici birçok vitamin ve mineral içermektedir ve bu nedenle son derece sağlıklıdır. İçerisinde bulunan faydalı vitamin ve mineraller genel sağlığı korumak açısından da son derece faydalı ve gereklidir.

Anti Kanserojendir

kanser_hastaligi

Sarımsağın anti kanserojen özelliğini bilmeyen yoktur. Tıpkı sarımsak gibi sarımsak tozu da serbest radikallerin ve zararlı toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Son derece güçlü bir antioksidandır. Sarımsak tozu kanseri önlediği gibi kanserli hücrelerin yayılmasını da önler. Eğer ailede kanser hastalığı var ise, koruyucu olarak sarımsak tozunu kullanmanız hastalığın oluşmasını önleyecektir.

Kemik Sağlığı İçin Son Derece Faydalıdır

kemik_erimesine_dogal_cozum

Östrojen eksikliği kemik kaybıyla doğrudan ilgili olduğundan dolayı sarımsak tozu mutlaka kullanılmalıdır. Çünkü sarımsak tozu östrojen eksikliğini gidermeye de yardımcı olur.  Özellikle menopoz dönemindeki kadınların düzenli olarak sarımsak tozu kullanılması önerilmektedir. Menopoz dönemindeki kadınlar üzerinde yapılan bilimsel bir araştırma sarımsak tozunun östrojen eksikliğini azalttığı sonucunu ortaya çıkarmıştır. Sarımsak tozu kemik erimesini önler ve belirtilerini hafifletir.

Uyarıcı Özelliği Vardır

saglik

Sarımsak tozu içinde bulunan allium maddesi sayesinde çok etkili bir uyarıcıdır. Bu özelliği sayesinde çeşitli hastalıkların oluşmasını önler.

Bağışıklık Sistemini Destekler

bagisiklik_sistemini_kuvvetlendirmek_icin

Sarımsak tozu bol miktarda  C vitamini içermektedir. Böylece bağışıklık sistemini güçlendirir. Pek çok hastalığa karşı koruma sağlar.

Sindirim Sistemini Güçlendirir

sindirim_problemleri

Sarımsak tozu lif açısından son derece zengindir. Bu özelliği ile sindirim sistemi fonksiyonlarını geliştirir ve koruma sağlar. Besinlerin daha kolay sindirilmesini ve kabızlık probleminin önlenmesini sağlar.

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Sarımsak Tozunun Faydaları Nelerdir?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar