Şeker mi Daha Fazla Kilo Aldırır Yağ mı ?

1990’larda başlayıp yakın zamanda tüm dünyayı saran az yağlı beslenme trendi, aklınıza gelebilecek her türlü yiyeceğin az yağlı versiyonunu içermektedir. Az yağlı yoğurt, az yağlı bisküvi, az yağlı kek, az yağlı dondurma… Ama burada önemli bir konuyu herkes atlıyor. Az yağlı hazır gıdalarda lezzeti tutturmak adına şeker ilavesi yapılıyor. Genellikle yağlı yemenin kilo aldırdığı düşünülse de gerçek yağlı yiyeceklerle değil şekerli yiyeceklerle kilo alındığı yönünde.

Şekerden mi Yoksa Yağlı Yiyecekten mi Uzak Durmak Gerekli?

sekermi_yagmi_kilo_aldirir

Fazla şekerli gıdalar tüketildiğinde, kan şekeri aniden yükselir. Yükselen kan şekerini normal seviyeye indirmeye çalışan vücut daha fazla insülin sağlar. Alına şeker egzersizlerle yakılamaz ise yağ olarak vücutta depolanır. Az yağlı bir beslenme düzenine geçtiğinizde ise, belki yağı az alırsınız ama bunun karşılığında daha fazla karbonhidrat ve şeker içeren besinlere yönelirsiniz. Bu da vücutta yağ olarak depolanmaya ve dolayısıyla şişmanlamaya neden olur.  Eğer vücutta karaciğerin metabolize edebileceğinden daha fazla şeker varsa, karaciğer şekeri yağa dönüştürüyor. Bu yağlar da kanda trigliserid artışıyla kendilerini belli ederler.  Üstelik şeker, kötü kolesterol LDL’yi taşıyan küçük parçacıkların da artmasına sebep oluyor. Bu küçük parçacıklar damarların tıkanması ve kalp krizi riskinin artmasında en etken rolü oynarlar.

Hazır Gıdaların Tehlikeleri

hazir_gidalar

Paketlenmiş hazır gıdaların içerik bölümünü okuduğunuzda farklı farklı (maltoz,glikoz,dekstroz,sakaroz,laktoz gibi.) isimlerle şeker içeriği olduğunu görebilirsiniz. İsmi ne olursa olsun şeker içeriği olan bu hazır gıdalar son derece zararlı. Şeker gibi bazı yağlar da son derece zararlı. En tehlikeli olarak bilinen trans yağlar, pek çok hazır gıdanın içinde bulunmakta. Trans yağ asitleri sıvı yağları margarine dönüştüren kimyasal reaksiyon sırasında ortaya çıkıyor. En çok bilinen zararı kötü kolesterol LDL seviyesini yukarı çekip, iyi kolesterol HDL seviyesini aşağı çekmesi. Trans yağ asitleri özellikle kızartmalarda yoğun kullanılıyor. Geçmişte, paketlenmiş gıda şirketlerinin çoğu ucuz olduğu için trans yağ asitleri kullanırken zararları ortaya çıktıktan sonra alternatif yağlara dönmeye başladılar. Ancak lokanta, kafe ve özellikle fast food zincirleri arasında hala trans yağ asitleri kullanan firmalar bulunmakta.

Omega 3 Yağ Asitlerinin Faydaları

omega_3_faydalari

  • Her yağ zararlı değil elbette. Omega 3 yağ asitleri vücudumuzun üretemediği ve mutlaka herkesin tüketmesi gerekn yağ asitlerinin başında yer alıyor. Omega 3 sağlıklı hücre duvarları ve vücudunuzda enflamasyonu engellemek için kritik önem taşıyan yağ asitlerinin başında yer alıyor.
  • Ayrıca omega 3 beyin için de son derece faydalı. Beynimizin %60 ı yağdan oluşmakta. Bu yağın büyük kısmı da DHA isimli Omega 3 yağından geliyor. Beyninizin hücreler arası iletişimi sağlayabilmek için DHA’ya ihtiyacı var. Omega 3 yağı eksikliğini depresyon, anksiyete, bipolar bozukluk ve şizofreni gibi hastalıklarla ilişkilendiren araştırmalar var.
  • Omega 3 kalp sağlığınız için de kritik öneme sahip yağ asitlerinin başında yer alıyor. İyi kolesterol HDL seviyesini yükseltip, trigliserid seviyenizi aşağı düşürmesi açısında gerekli olan omega 3 kanı daha kaygan hale getirerek atardamar hastalıklarının da oluşmasını önler.

Sağlıklı Yağ İçeren Besinler

saglikli_yag_iceren_besinler

Sağlıklı bir beslenme ile alınacak sağlıklı yağlar, hücre duvarını sağlıklı bir hale getireceği gibi, nsülini de metabolize ederek vücutta yağ depolanmasını önler.  Doğru yağlar aynı zamanda tok tutuyor ve vücudunuzda yağ yakımını hızlandırır.  Sağlıklı yağ içeren besinler ; Avokado, Yumurta, Badem, fındık, fıstık, ceviz gibi kabuklu yemişler, Susam, kabak çekirdeği, ay çekirdeği, chia, keten ve kenevir tohumları, Yağlı deniz balıkları, sardalye, uskumru, palamut gibi, Soğuk sıkım saf zeytinyağı, Soğuk sıkım hindistancevizi yağı

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Şeker mi Daha Fazla Kilo Aldırır Yağ mı ?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar