ŞİFALI BİTKİ BANYOLARI VE FAYDALARI

Sağlık, Şifalı Bitkiler 07 Nisan 2010
ŞİFALI BİTKİ BANYOLARI VE FAYDALARI
ŞİFALI BİTKİ BANYOLARI

Bitki banylarını hiç denediniz m? Eğer denemediyseniz, mutlaka denemenizi önereceğiz. Çünkü, bitkisel bonyolar gerekten faydalı…
Cilt güzelliğinden tutun da, depresyona kadar pek çok hastalık için bir nevi aroma terapi sağlıyor.
İLAÇLI BANYOLAR: Cilt hastalıklarında ve diğer hastalıkların tedavisinde tavsiye edilen banyolardır. İlaçlı banyolarda küvette 20 dk kalmalıdır. Daha azı fayda vermez, daha uzun kalınırsa zararlı olur.
NİŞASTA BANYOSU: Nişasta banyosu iltihabı giderir, kaşıntıları keser, bütün cilt hastalıklarında kullanılır.
3 kilo soğuk suda nişasta iyice eritilir. Üzerine 6-7 kilo sıcak su ilave edilir. Küvete dökülür içeri sinde 20 dk yatılır.
PAPATYA: 8 kilo suya 1 kilo pa patya çiçeği konur 20/30 dk kaynatılır banyo suyunun içerisine karıştırılıp banyo yapılır.
GLİSERİN BANYOSU: 500 gr gliserin 40 gr gülsuyu ile karıştırılır. Banyo suyuna ilave edilip banyo yapılır. Gliserin banyosu çok gezmekten veya yorgunluk tan sonra yapılır serinlik verici ve ferahlatıcıdır.
TUZ BANYOSU: 1 kilo suya 50 gr tuz konur. Banyo suyuna karıştırılıp banyo yapılır. Çocuklar için 30 gr tuz konulur.
ÇAM YAPRAĞI (İĞNESİ): 4 kilo suya, 800 gr yaprak konur, 20 dk kaynatılır, 10 dk bekletilir, küvete süzülür, küvet sıcak su ile doldurulur. 20 dk küvette yatılır. (Akciğer hastalıkları ve sinir rahatsızlıklarına iyi gelir, sinirleri kuvvetlendirir, romatizma ağrılarına iyi gelir.)
KEPEK: 10 kilo kaynar suya, 2 ki lo kepek konur, 30 dk bekletilir, küvete süzülür, küvet sıcak su ile doldurulur. 20 dk küvette yatılır. 10 kilo suya, 5 kilo kepek konur, 30 dk kaynatılır, banyo suyuna karıştırılıp banyo yapılır. İçerisi ne 1 kilo sirke konulursa daha da faydalı olur.
(Vücudu gençleştirici, romatizma ve gutta faydalıdır, cildi yumuşatır, ferahlık verir)
KEDİ OTU KÖKÜ: 4 kilo suya, 80 gr kök konur, 20 dk kaynatılır, 10 dk bekletilir, küvete süzülür, küvet sıcak su ile doldurulur. 20 dk küvette yatılır. (Uykusuzluk ve sinir bozukluğuna iyi gelir)

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“ŞİFALI BİTKİ BANYOLARI VE FAYDALARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar