Sokakta Köpek Saldırırsa Nasıl Davranmak Gerekir?

Günce/Aktuel 11 Mart 2017

İnsanın başına her şey gelebilir. Nitekim pek çok yerden de köpek saldırıları konusunda duyumlar alıyoruz. Yolda yürürken ya da koşarken köpek saldırısına uğrayıp hastanelik olan pek çok insan var. Benim başıma gelmez demeyin. Günümüzde özellikle de sosyal medya üzerinden hayvanlara yapılan eziyetlere mutlaka rast gelmişsiniz. Öncelikle onları Allah’a havale ediyorum. Hayvanlar Allah’ın sessiz kullarıdır ve bu eziyetleri yapanları gerek bu dünyada gerekse ahiret hayatında ödemelerini temenni ediyorum. Bu kadar eziyet insanoğluna yapılsa emin olur kan çıkardı. Hayvanlara yapılan bunca eziyetten sonra belki de onlar da insanlara saldırarak varlıklarından haberdar olmamızı istiyordur. Allah korusun elbette kimsenin başına gelmesini temenni etmiyoruz. Ama eğer olur da başınıza böyle bir durum gelirse nasıl davranmanız gerekti konusunda bilgiler paylaşmak istiyorum.

Panik Yapmayın

kopek_saldirisi

Karşınızda oldukça sinirli, hırlayan, size doğru koşan bir köpek görürseniz ilk yapmanız gereken şey panik yapmadan sakin davranmaktır. Korktuğunuzu belli etmeyin. Köpekler korkmuş bir insanı son derece hızlı sezinler ve bağırarak kaçmanız onların avcılık güdülerini tetikleyebilir.

Eğer Koşarken Yakalanırsanız Yavaşlayın ve Yürümeye Başlayın

kopek_saldirirsa_ne_yapmali

Karşınızdaki köpek sizin spor yaptığınızı anlamaz. Sizi kendisinden kaçıyorsunuz sanabilir. Köpeklerin avcılık güdülerini tetiklemek istemiyorsanız, yavaşlayın, sakin olun ve yürümeye başlayın. Yavaşça yönünüzü değiştirin. Bu arada göz ucuyla köpeği de gözlemeyi unutmayın. Eğer vaktiniz varsa, dimdik durun, kollarınızı iki yana açıp gergin şekilde bekleyin. Bu durum köpeğin size ilgisini kaybettirebilir.

Direkt Olarak Göz Teması Kurmayın

kopek_saldirisinda_ne_yapmali

Bu tür gergin zamanlarda göz teması kurmanız köpek için tehdit gibi olacağından, direkt göz teması kurmaya çalışmayın. Köpek kendisi için bir tehdit sezinlediğinde saldıracaktır unutmayın. Köpeği görüş açınızdan ayırmadan dimdik durun ama, asla direkt olarak gözlerinin içine bakmayın.

Dikkatini Başka Bir Objeye Çekin

kopek_saldirisinda_nasil_davranmali

Köpeğin dikkatini başka bir yere çekmek işi, ev köpeklerinde olduğu gibi, sokak köpeklerinde de çok işe yarar. Çantanızda varsa bir su şişesi ya da çiğnenebilir bir obje alıp, farklı bir yöne doğru fırlatın. İlgisi objeye yönelen köpek size karşı ilgisini kaybedecektir.

Gitmesini Emredin

kopek_saldirirsa_nasil_davranmali

Git emri, ev köpeklerinde olduğu gibi, sokak köpeklerinde de işe yarayacaktır. Çok agresif olmadan ama emreder bir tonda git dediğinizde köpek kuvvetle ihtimal yolunuzdan çekilecektir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Sokakta Köpek Saldırırsa Nasıl Davranmak Gerekir?” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2158

Sponsor Bağlantılar