Su Hakkında Hiç Bilinmeyen 13 Sıradışı Bilgi

Günce/Aktuel 30 Ocak 2016

Su, hayat kaynağı, hayatımızdaki olmazsa olmaz yegane ihtiyaçların başında yer alıyor. Dünyanın %70’nin, vücudumuzun ise büyük bölümünün (Kanda %92, kemiklerde %22, kaslarda ise %75 oranında su bulunur) su olduğunu düşünürsek susuz yaşamak imkansız. Ancak bir kaç gün susuzluğa dayanılabilir. Ondan sonrası başta börek yetmezliği olmak üzre çoklu organ yetmezliği ve nihayeti ölümdür.Su akla gelebilecek her yerde havada, buzullarda, toprakta, vücudumuzda ve hatta evcil hayvanlarda bulunmaktadır. Su ile ilgili bu bilgileri hepimiz biliyoruz. Ama size su ile ilgili öyle bilgiler vereceğim ki bu gün, bu bilgileri herkesin bilme ihtimali yok.

Su Kaynakları

su_kaynaklari

Dünya üzerinde bulunan topla su miktarı 1,4 milyar km² civarındadır. Fakat, bu miktarın sadece %1’inden daha az bir miktarı ulaşılabilir ve kullanılabilir su kaynaklarıdır.  2013 yılında yapılan bir araştırmaya göre, dünya üzerinde halen 768 milyon kişi güvenilir olmayan su kaynaklarından içme suyu temin etmektedirler.

Hastalıklar

hastaliklarin_su_ile_iliskisi

Gelişmekte olan ülkelerde görülen hastalıkların %8 gibi büyük bir kısmı, güvenilir olmayan kaynaklardan temin edilen kirli sulardan gelmektedir.

Suyun Kullanım Alanları

suyun_kullanim_alanlari

Dünya üzerindeki, kullanılabilir durumda olan tüm suyun %70’i tarımsal faaliyetlerde, %22’si Endüstriyel faaliyetlerde, %8’i ise evrensel etkinliklerde kullanılmaktadır.

Su Geri Kazanım Sistemi

su_geri_donusum_sistemleri

Uluslararası Uzay İstasyonunda bulunan Su Geri Kazanım Sisteminde, astronotların ter ve idrarının %93 lük kısmı içme suyuna dönüştürülerek geri dönüşüm sağlanmaktadır.

Beslenme Alışkanlığı ve Su İlişkisi

beslenme_aliskanligi_ve_su_iliskisi

Beslenme alışkanlığı artık değişti ve tüm dünyada nişasta temelli besinlerden et ve süt ürünlerine doğru bir kayna mevcut. Bu da daha fazla su gereksinimi anlamına geliyor.Örneğin 1 kg pirinç üretmek için gerekli su miktarı 1000-3000 litre iken, 1 kg sığır etinin üretimi için 16.000 litre su gerekiyor.

Bahçeyle İlgilenenler

tarimsal_faaliyetler

İyi ve sağlıklı bitkiler elde etmenin yolu,  gün boyunca bitkileri sulamaktır. Yapraklarda tutunan su damlacıkları, küçük bir büyüteç gibi ışınları odaklar ve bitkinin yanmasını engeller. Suyun tüm dünya üzerinde en çok tarımsal faaliyetlerde kullanılmasının nedeni de budur.

Güneş Yanığı

gunes_yanigi

Vücudumuzdaki tüyler de bir nevi bitkilerin yaprakları gibidir. Deri üzerinde bulunan tüyler deri üzerinde su damlacıklarını tutarlar. Bu sebeple de vücudun kıllı bölgeleri kılsız bölgelere göre güneş yanıklarına karşı daha dayanıklıdır.

Suyun Halleri

suyun_halleri

Suyun en ilgin özelliği, aynı doğal koşullar altında katı, sıvı, gaz olarak üç farklı halde bulunabilen tek madde olmasıdır.

Su Oranları

canlilardaki_su_oranlari

İnsan vücudunun %66’sı ,insan beyninin %75’i, kanın %92’si, kemiklerin %22’si, kasların ise %75’i  sudan oluşur. Bir tavuğun %75’i bir ananasın %80’i, bir domatesin %95’i sudur.

Su Olmadan Asla!

susuz_ne_kadar_yasanir

Bir insanın 1 ay boyunca yemek yemeden hayatta kalabilmesinin imkanı varken, uzun süreli susuz hayatta kalabilmesinin bir olanağı yoktur. En fazla susuz kalınabilecek süre 3-5 gündür. O da elbette normal doğa şartlarında.

Doktor Tavsiyeleri

doktor_tavsiyeleri

Tüm doktorların ve uzmanların günlük su tüketim önerisi 8 bardak yani 2 litredir. Fakat bu öneriyi destekleyecek herhangi bir bilimsel kanıt yoktur.

Günlük Neden 8 Bardak Su Gerekli ?

neden_gunde_8_bardak_su_icmek_gerekir

Bir önceki maddede bu öneriyi destekleyecek herhangi bir bilimsel kanıt olmadığını söylemiştik. Bu önerinin kaynağının, 1945 yılında yayımlanmış ve ABD’lilerin tükettiği her 1 kalori besin için 1 mililitre su içtiğini belirten bir rapor olduğunu söylenmektedir. Bu miktar ise günde 8-10 bardak suya denk geliyor.Raporda bu miktara besinlerden alınan suyun zaten dahil olduğu bilgisi de eklenmiş ama anlaşılıyor ki insanlar bu ayrıntıyı gözden kaçırmış.

Dünyanın En Büyük Su rezervi Keşfedildi

dunyanin_en_buyuk_su_rezervi

Oregon Devlet Üniversitesi ‘ndeki bilim insanları okyanus tabanının altında büyük su rezervlerinin olduğunu belirledi. Bu rezervler okyanuslardaki su miktarından daha fazla su içeriyor olabilir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Su Hakkında Hiç Bilinmeyen 13 Sıradışı Bilgi” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2113

Sponsor Bağlantılar