TOK TUTAN BESİNLERDEN BİR DEMET

Sağlık 25 Nisan 2009

Diyet yapmak, çok da kolay bir iş değil. Heleki yemek yemeyi seviyorsanız, iş daha da zor bir hal alır. Diyet yapmak için, faydalı olduğu kadar, sizleri tok tutan besinlerede ihtiyacınız olacaktır. Yapılan bir araştırma sonucu, tok tutan ve diyetinize yardımcı oabilecek 10 besinin isimleri açıklanmış. 
ÇAVDAR EKMEĞİ :  Yapılan diyetlerin hemen hemen hepsinde,  kepek ekmeğinden bahsedilse de, aslında çavdar ekmeğinin, tok tutan etkisi çok daha fazladır. Hatta beyaz buğday ekmeğine göre, % 50 oranında daha fazla tokluk hissi verir.
DİL PEYNİRİ : Gün içerisinde, açlık hissettiğinizde atıştırabileceğiniz, faydalı bir gıda olmasının yanında, protein içeriğinden dolayı, tutma özelliğine de sahiptir.
AVAKADO : B6 vitamini deposudur. Kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Tok tutan avokadoyu kendinizi aç hissettiğiniz zamanlarda yiyebilirsiniz. 
SARDALYA :  Protein deposudur. Kan şekeri seviyesinin dengelenmesini sağlar. Bu sayede tokluk hissi verir. Ayrıca metabolizmayı da hızlandırması, diğer bir avantajıdır. 
ELMA :  Yapılan diyetlerde, ara öğün olarak elma tavsiye edilir. Bunun nedeni,  tok tutucu özellikte bir meyve olmasıdır. Az kaloriye sahip olması nedeniyle, acıktığınızda, 1 adete elma yerseniz, tokluk hissi olacak ve ayrıca, ama size kilo aldırmayacak bir meyvedir.
KEPEKLİ MAKARNA : Günlük gıda tüketiminde, önemli bir yere sahip olan lifli besinlerden birisi de, kepekli besin grubudur.  Bu besinler yendikten sonra, hacimlerinin % 20’si kadar genişleme özelliğine sahip olduklarından dolayı, tokluk hissi oluşturur.
ESMER PİRİNÇ : Kan şekerini dengede tutarak, açlık hissinin önüne geçen karbonhidratların başında gelen esmer pirinç, uzun süre tok hissetmenizi sağlar. Bu nedenle, yemeklerinizde esmer pirince yer vermeniz, sizler için oldukça faydalı olacaktır.
YULAF EZMESİ : Mideyi şişirdiğinden, tokluk hissi veren besinlerin başında gelen bir isimdir. Tokluk ve şişkinlik hissi veren besinlerin başında gelir. Fakat yulaf ezmesini süt ile değil su ile yapmakta fayda vardır. Sütle yapıldığında ise sütü tercih edin.
BADEM :  Günde 2 avuç, düzenli olarak, yenecek bademin tokluk hissi vererek, obeziteye karşı mücadelede yararlı olduğu, yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış bir gerçektir.
BROKOLİ :  Vücuttaki insulin dengesini koruyan krom içerdiğinden dolayı brokli, tok hissetmenizi sağlar.  Kan şekerinin düşmesini engelleyen krom sayesinde açlık hissetmezsiniz.
YUMURTA :  Çok pişmiş yumurta da, tok tutan yiyecekler arasındadır. Hazırlanması kolay olan yumurta, protein açısından da zengindir. Protein sizi tok tuttuğu için kolay kolay acıkmazsınız.
BALIK : Balıkta bulunan iyot, tiroit hormonlarının yapımı için gereklidir ve açlık duygusunun gelişmesini engeller.
IHLAMUR : Yemek saatine yakın içilen ıhlamurun, hastalıklara faydasının yanı sıra, iştahı kapatan etkisi de var.
BÖĞÜRTLEN : Kendinizi aç hissettiğinizde, 1 kase yoğurdun içine karıştıracağınız böğürtlen, sizi bir süre tok tutar. Aynı zamanda, böğürtlen iyi bir antioksidan olması nedeniyle de faydalı bir besindir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“TOK TUTAN BESİNLERDEN BİR DEMET” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar