Tüm İnsanlığı Şok Eden Gerçek! Aslında Herkesin Göz Rengi Aynı

Günce/Aktuel 21 Mart 2017

İnsanlara baktığınızda göz renkleri farklı farklı.. Yeşil, mavi, kahverengi, ela, menekşe derken pek çok göz rengi var. Ya da bu zamana kadar hepimiz öyle biliyorduk. Ama gerçek hiç de öyle değilmiş. Yıllara sonra bilim adamları tarafından öyle bir iddia ortaya atıldı ki.. Aslında herkesin göz rengi kahverengiymiş.

goz_rengi

All About Vision’in kıdemli editörü Dr. Gary Heiting Lisanslı bir optometrist. Dr. Gary Heiting’e göre, gözlerin rengingen sorumlu olan şey melanin. Melanin saç, cilt ve göz rengimizi belirliyor. Melanin hücreleri göz bebeklerinden de yani gözün iris tabakasında da minyatür olarak bulunuyor. Herksin iris tabakasında bulunan melanin hücreleri gözlerin renginin belirlenmesini sağlıyor. Eee, ne var bunda diyebilirsiniz. Dr. Gary Heiting’ e göre melanin hücresinin tek rengi var o da kahverengi.

kahverengi_goz_rengi

Göz renginde ne kadar çok melanin hücresi var ise göz rengi o kadar koyu olur. Işık da önemli bir etkendir. Melanin hücresi ışığı emer, bu nedenle melanin miktarı arttıkça, ışık daha az emilir. Kahverengi gözlü insanlarda daha fazla melanin hücresi, yani daha az ışığı vardır.

mavi_goz_rengi

Mavi gözlere sahip olan insanlar için durum tam tersidir. İris tabakasında daha az melanin ve daha fazla ışık bulunur. Bu da gözlerin farklı renkte görülmesine enden olur. Bu olaya saçılma denir ve ışık dağınık olduğunda daha kısa dalga boylarında yansıma yapar. Renk skalasında, daha kısa ışık dalga boyları mavi renk demektir.

yesil_goz_rengi

Yeşil ve ela göz rengine sahip olan kişiler de fazla melanin hücresine sahip değillerdir. Orta seviyede melanin hücresi bulunmaktadır.

Göz Renginiz Değişiyor mu?

goz_renkleri

Kimi insanlarda ışığa ya da giydiği kıyafetlere göre göz renginde değişme olur. Bu durumla bebeklerin ilk doğduklarında gözlerini mavi olması durumu aynıdır. Çünkü bebekler doğduğunda gözlerinde melanin hücresi halen oluşmaktadır ve zamanla melanin artarak göz rengini belirleyecektir. Ancak melanin içine başka veriler de giriyor; göz rengi tek bir gen tarafından belirlenmez, poligenetik bir özellik taşır. Bu da onu birden fazla genin belirlediği anlamına gelir. Bu yüzden koyu renk gözlü anne-babaların açık renk gözlü çocukları olma ihtimali de yüksektir.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Tüm İnsanlığı Şok Eden Gerçek! Aslında Herkesin Göz Rengi Aynı” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2257

Sponsor Bağlantılar