Türkan Şoray Cushing Sendromuna Yakalandı

Günce/Aktuel 14 Ekim 2015

Türk sinemasının ve Yeşil Çam’ın Sultanı Türkan Şoray’dan üzücü bir haber geldi. Sezen Aksu hastalığı olarak bilinen cushing sendromuna yakalanan Türkan Şoray, bu üzücü haberi, Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı’nın gecesinde verdi. Türk sinemasının güzel oyuncusu, bu vesile ile de herkesin mutlaka bir kontrolden geçmesi gerektiğini hatırlattı. Peki Sezen Aksu hastalığı olarak bilinen ve genellikle kadınlarda görülen cushing sendromu ne anlama geliyor. ?

Cushing Sendromu Nedir ?

Cushing sendromu, genellikle kadınlarda görülen erkeksi görünüm, kan şekerinde yükselme, kilo alma ve idrarda şeker görülmesi ile teşhis edilebilen bir hastalık. Böbrek üstü bezlerinde aşırı şekilde salgılanan kortizol hormonunun etkisiyle meydana gelmekte.

sezen_aksu_hastaligi_cushing_sendromu

Hastalık ilk olarak Amerikalı doktor Harvey Cushing tarafından bulunduğu için Cushing sendromu adını almıştır. Cushing sendromu eğer tedavi edilmez ise, öldürücü bir hastalık olabilmektedir.

turkan_soray_cushing_sendromu

Türkan Şoray Cushing Sendorumuna Yakalandı

Trk Sinemasının Sultanı da Sezen Aksu gibi Cushing Sendromuna yakalandı maalesef. Fakat bu durum yaklaşık olarak 2 yıl öncesinde meydana gelen bir sağlık sorunu olmakla birlikte tedavi edilmiştir. Türkan Şoray’ın tedavisi tamamlanmış olup şu an bir sağlık sorunu yoktur. Buradan kendisine geçmiş olsun diyoruz ve sağlıklı nice yıllar geçirmesini temenni ediyoruz. Bu makaleyi de son dönemlerde adını sıklıkla duyduğumuz Cushing sendromuna dikkat çekmek amacı ile hazırladık. Bir sonraki makalemizde, Cushing Sendromu belirtileri ve tedavisi konusunda sizleri bilgilendireceğiz.

Cushing Sendromu Ölüm Sebebi Olabilir

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Türkan Şoray Cushing Sendromuna Yakalandı” Konulu yazıdaki yorumlar

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2155

Sponsor Bağlantılar