TÜRKİYE BÜYÜK RİSK ALTINDA

Günce/Aktuel 28 Mart 2011

Radyasyon Riski
Radyasyon Riski

Türkiye Büyük Risk altında

Radyasyon bulutu ,radyasyon Türkiye,tusunami depremi,Radyasyon Bulutları,Fukuşima santralı, iyot tabletleri,Radyasyon
Japonyada Meydana Gelen tusunami depremi sonrasında meydana gelen Nükleer felaketten pek çok ülke nasibini aldı. Radyasyon bulutu İsveç’e ulaştı, İtalyanlar ise panik halinde iyot tabletleri satın alıyor. Bilindiği gibi iyot tabletleri, radyasyon için koruyucu kalkan oluşturuyor.Türkiye’nin de risk altında olduğunu belirten uzmanlar, yetkililere doz miktarının sürekli ölçülmesini öneriyor.
Pek çok ülkede, şebeke suyuna kadar yansıyan radyasyon Türkiye açısından da önemli bir risk unsuru haline geliyor. Japon ürünlerine ithalat yasağı getiren ülkelerin sayısı da her geçen gün artıyor. Yetkililer,radyasyonun başkentteki Kanamaçi arıtma istasyonunda oranın 79 bekerele düştüğünü açıkladı.
Çin’in Liaoning eyaletine bağlı liman kenti Dalian’a bir hafta önce inen bir Japon uçağında normalin üstünde radyasyon tespit edildiği de açıklandı. ABD ve Hong-Kong daha önce ithalata sınırlama getirmiş, Rusya da Japonya’da radyasyon tehlikesi bulunan bölgelerden gıda ithalatını yasaklamıştı.
Radyasyon Bulutları İsveçte
Fukuşima santralından sızan radyasyonun İsveç’e kadar ulaştığı bildirildi. İsveç Haber ajansı TT’nin dün sabah verdiği habere göre, başkent Stockholm ile ülkenin kuzeyinde yer alan Kiruna ve Umeo kentlerinde radyasyon oranı yüksek çıktı. Ancak söz konusu kentlerdeki radyasyon oranının insan sağlığına zarar verecek düzeyde olmadığı açıklandı. Radyasyon Bultlarının İtalyaya da geleceğini Öğrenen İtalyan Vatandaşlar, Eczaneden İyot hapı temin etmeye başladılar. Radyasyonun, Kuzey Kürenin Tümüne yayılmasından endişe ediliyor.
Radyasyon bulutlarının Avrupa’ya İtalya ve Fransa’ya ulaşması durumunda ya Akdeniz üzerindeki hava akımlarından ya da kuzeydeki hava akımlarından Türkiye’ye gelmesi mümkün.   Böyle bir durumda yapılacak çok fazla bir şey yok, özellikle çocuklar çok fazla açık alanlara çıkarılmamalı, tarlalardaki yeni mahsul ürünlerden bir müddet uzak durulmalı.
Radyasyonun Yayılmasında Yağmur Riski
Dünya dönüyor ve rüzgâr hareketi var, bulutlar kıtalararası rüzgâr ile her yere dağılıyor. Radyasyon bulutlarının olduğu bölgelere yağmur yağması durumunda hayvan ve besin zinciri büyük bir oranda etkilenecek.
Türkiye Büyük Risk altında,Radyasyon bulutu , Radyasyon,radyasyon Türkiye,tusunami depremi, Radyasyon Bulutları,Fukuşima santralı, iyot tabletleri

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“TÜRKİYE BÜYÜK RİSK ALTINDA” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2108

Sponsor Bağlantılar