UNUTKANLIK İÇİN BİTKİSEL ÖNERİLER

Sağlık 06 Mart 2009

Unutkanlık için bir kaç bitkisel öneride bulunmadan önce, unutkanlığın tanımı ve çeşitleri hakkında bilgi vermek istiyoruz. Beyindeki hücreler arası enerji transferinin bozulması, hücrelerin bilgileri kaydetme, tekrar çağırabilme, bilgileri depolayabilme ve özelliklerinin bozulması, unutkanlık olarak tanımlanıyor. Hafıza gücünü artırmak için, vitamin almak, dengeli beslenmek, temiz havada egzersiz yapmanın yanı sıra bitkilerin şifalarından da yararlanmak mümkün. Genellikle yaşlıklıkta olacağı düşünülen unutkanlık, gençlerde de görülmeye başlayan bir hastalık haline geldi. Basit ve kötü huylu unutkanlık olarak adlandırılan 2 çeşit unutkanlık bulunmakta. Basit Unutkanlık, geriye dönüşü kolaydır ve daha çok stres ve depresyon kaynaklıdır. Kötü huylu unutkanlık ise ; Hafıza kaybı, yani ‘Alzheimer’ hastalığı gibi beyindeki ağır hücre yıkımıyla ilgili oluşuyor. Unutkanlık için önerebileceğimiz, bazı şifalı bitkiler ; 
KIRMIZI BİBER :  Bol miktarda C vitamini içermesi nedeniyle, uyarıcı etkisi bulunan kırmızı biberi seviyorsanız, acı olanı tercih etmeniz gerekir. Hafızayı kuvvetlendirici olmasının yanı sıra, soğuk algılındığında meydana gelen ağrıların giderilmesi için de iyi bir kaynaktır.
CEVİZ :  Her gün bol miktarda ceviz yenilmesi, hafızayı canlı tutmaktadır. Görüntü olarak da beyni andıran bir özellik taşıması, dikkat çekicidir. Konsantrasyon güçlüğü için etkilidir.
ÜZÜM :  Özellikle kurutulmuş üzüm, hafızayı kuvvetlendirir. Sınav dönemlerinde öğrenciler için bulunmaz bir besin kaynağıdır. Unutkanlık için her gün yenilmelidir.
SOĞAN :  Sarımsak gibi, kan dolaşımını sağlayıcı ve kanı temizleyici etkiye sahiptir. Damarda tıkanıklık yapan maddelerin fonksiyonlarına engel olur. Beyinsel faaliyetleri artırır. Zihin yorgunluğuna iyi gelen soğan, adeta C vitamini deposu. Mikroplara karşı vücut direncini güçlendirirken, damar sertliği, grip, astım ve soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı vücudu koruyor. Böbreklerde taş ve kumların düşürülmesinde de önemli rol oynuyor.
BUĞDAY VE BUĞDAY UNU :  konsantrasyon bozuklukları ve ilgisizlik gibi durumlarda, dikkat eksikliğinde öğrencilerin yardımcısı olarak düşünülebilir. İçerdiği E vitamini sayesinde de hücrelerin yenilenmesinde rol oynar ve birçok minarelleri de içermektedir (B1, Ca, Mg, F, K, Fe, Zn, fosfatlar, vb.).
BİBERİYE : Dolaşım sistemini düzenleyici ve zihin açıcı etkisi bulunuyor.
KARANFİL : Çay gibi demlenip tatlandırılarak içildiğinde hafızayı kuvvetlendiriyor, zihni açıcı ve unutkanlığı geçirici etli gösteriyor. Bu çay, kalp çarpıntısına iyi geliyor. Ayrıca, dişleri kuvvetlendirici etkisi de var.
AHUDUDU :  Bahçelerde yetiştirilebilen bir bitkidir. İnsana zindelik verir. İyi bir zihinsel yorgunluğu giderici özelliğe sahiptir.
KEREVİZ : Unutkanlığı ve sinir yorgunluğunu giderir, idrar sökücü özelliği var. B vitamini, demir ve kireç içeren kereviz, böbrek taş ve kumlarının düşürülmesine yardım eder, kan ve süt yapar, karaciğeri temizler. Şeker, yüksek tansiyon ve romatizma da da faydalıdır.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“UNUTKANLIK İÇİN BİTKİSEL ÖNERİLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar