VİTAMİNLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER

Sağlık 29 Eylül 2010
VİTAMİNİN ZARARLARI
VİTAMİNİN ZARARLARI

Vitaminler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

C Vitamininin Faydaları,Vitamin Eksikliğinin Zararları,Vitaminin Faydaları,Vitaminin Tanımı,Vitaminin Zararları,Vitaminleri Faydaları Ve Zararları,Vitamin Nedir
Vitamin kullanımı, ülkemizde, oldukça yaygın. Gerek, doping amaçlı, gerekse, tedavi amacıyla, sıklıkla kullanılan vitaminler hakkında, bilinmesi gereken, önemli bazı konular mevcut. Öncelikle, vitaminin ne olduğunun tanımını yapmak istiyoruz.
Vitamin Nedir-Vitaminin Tanımı
Vitamin, organizmada pek çok olayın içinde yer alan, yaşamsal işlevlere sahip kimyasal maddelerdir.
VİTAMİN EKSİKLİĞİ VE ZARARLARI;

Vitaminler, vücudumuzun karbonhidrat, yağ ve protein kullanmasında görev yaptıklarından, besinlerle yetersiz miktarlarda alındıklarında metabolizmada bozukluklara yol açabilirler. Dengeli beslenen, vitaminlerin emilimini veya kullanımını engelleyen sağlık sorunları olmayan kişiler açısından, günlük vitamin takviyesi gerekmez ve bu kişilerde vitaminin ilaç değeri yoktur. Tek bir vitamin yoktur. Bu anlamda genel bir vitamin kullanımından söz etmek doğru değildir. Hekim önerisi olmadıkça vitamin kullanılması sorun yaratabilir.
Vitaminler, ancak özgül eksiklikleri ya da eksiklik olasılıkları söz konusu olduğunda tedavi amacıyla kullanılabilir. Vitamin eksikliği ülkemizde çok sık rastlanan bir durum değildir. Özellikle A vitamini eksikliği çok nadir görülür.
Vitaminlerin piyasada bulunan farmasötik formlarının günlük gereksinimlerinin üzerinde miktarlarda vitamin içerdiği dikkate alındığında, ilk vurgulaması gereken şey, önerilen doza uygun davranmak gerektiğidir.
VİTAMİNLERİN ZARARLARI ;

Vitaminler, olağan dozlarında bile yan etkisiz ilaçlar değildirler. Ağır eksiklikleri veya özel durumlar dışında vitaminlerin enjeksiyonla kullanılmasına gerek yoktur.
Diğer ilaçlar gibi vitaminler de, oda sıcaklığında, ışıktan uzak, nemsiz ortamda saklanmalıdır.
Ayrıca böbrek, karaciğer gibi organların yetersizliği söz konusuysa, vitamin kullanımında daha dikkatli olmak gerekir.
C Vitamininin Faydaları,Vitamin Eksikliğinin Zararları,Vitaminin Faydaları,Vitaminin Tanımı, Vitaminin Zararları,Vitaminleri Faydaları Ve Zararları,Vitamin Nedir

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“VİTAMİNLER HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar