VÜCUDUMUZA FAYDALI BESİNLER VE EGZERSİZLER

Sağlık 28 Ekim 2008

Sağlıklı ve kaliteli bir hayat yaşamak, birazda insanların kendi elinde olsa gerek diye düşünüyorum. Hayatta bize sunulmuş en büyük servet sağlığımızdır ve eğer bu servete dikkat edip korumazsak bir anda dünyanın en fakir insanı haline gelebiliriz. Bazı küçük kurallar uygulayarak kendimize daha sağlıklı bir hayat sunabiliriz. Tabiki unutmamak gereken bir şey daha var. Tedbir bizden takdir Allahtan.
VÜCUDUMUZA FAYDALI BESİNLER VE EGZERSİZLER ;
*Izgara biftek yiyin, içerdiği yağların yüzde 50’si yararlıdır, bağışıklık sistemini güçlendirir.
*Korku filmi izleyin. Kalp atışlarını hızlandıran her şey iyidir.
* Sisli günlerde egzersizi evde yapın. Oksijen az olduğu için kan pıhtılaşması riski yüksektir.
*Sabah-akşam süt içmenin yaralarını unutmamak lazım. Sütün içinde bulunan Laktoz yani süt şekeri enerji sağlar, vücudun kalsiyum ve fosfordan daha iyi yararlanmasını sağlar. Galaktoz ise beyin ve omirilik oluşumunda önemli rol oynar. Sütün içinde bulunan süt yağı, kalsiyum, forsfor, protein B12, A ve c vitaminleride vücudumuz için son derece yararlıdır.
* Masaj yaptırın. Masaj yaptırmak hem stresi azaltır hem de deride iltihaplanmaya yol açan kimyasalları azaltır.
* Dumanaltı olmayın. Haftada 3 kez 30 dakika sigara dumanına maruz kalanların kalp riski yüksek.
* Yüzün. Yüzme ve tırmanma gibi aktif sporlar ile günde 50 kalori yakmak kalbe iyi geliyor.
* Meditasyon yapın. Günde 20 dakika meditasyon, depresyon riskini yüzde 25 azaltır.
* Kum torbasını yumruklayın. Öfkeyi bu şekilde söndürmek kalp riskini yüzde 50 düşürür.
* Part-time vejetaryen olun. Kanada’da yapılan bir araştırmada, günlük öğünlerine tahıl fındık, fasulye, soya gibi besinler ekleyenlerin bir ay içinde kötü kolesterol seviyelerini yüzde 30 düşürdükleri ortaya çıktı.
* Aspirin için. Düzenli kullanımı koroner kalp hastalığı riskini yüzde 28 düşürür.
* Kahvaltı edin. Harvard’da yapılan bir araştırmaya göre, her gün kahvaltı etmek, aşırı kilolu olma riskini yüzde 44 azaltıyor.
* Merdiven çıkın. Günde 4-5 bin adım merdiven çıkanların yüksek tansiyon riski azalıyor.
* Yeşil salata yiyin. Yeşil yapraklı gıdalar ve yumurtanın beyazı kalp hastalıklarına karşı etkilidir.
* Daha çok çay için. Amerikan Kalp Birliği’ne göre günde 2 bardak çay içenlerin kalp krizinden ölme riski yüzde 25 azalıyor.
* Kafein almayın. Kafein içeren içecekler yüksek tansiyon riskini artırıyor, dikkat edin.
* Tuzu azaltın. Amerikan Kalp Birliği’nin 20 yıllık araştırmasına göre kanında sodyum oranı yüksek olanların kalp krizinden ölme riski yüzde 61 daha fazla.
* Domates yiyin. İçindeki likopen maddesi damarlarda kolesterol birikmesini engelliyor.
* Su için. Günde 8 bardak su içmek kalp krizi riskini yüzde 60oraninda azaltıyor.
* Greyfurt yiyin. Günde bir tanesi damarların tıkanmasını yüzde 46 oranında önlüyor, kötü kolesterol seviyesini yüzde 10 düşürüyor. Ama gereğinden fazla geryfurt tüketmeniz sürekli baş dönmelerine sebep olabileceğinden dozunda yenmesi uygun olacaktır.
* Sosyallesin. Chicago Üniversitesi’nin araştırmasına göre izole yasayan insanlar stresle basa çıkamıyor ve kalp krizi riski artıyor.
*Şeker yerine bal tüketmeyi tercih edin. Illinois Üniversitesi balın kalp hastalıklarına karşı etkili maddeler içerdiğini ortaya çıkardı. Seker ise, kalp hastalıkları riskini artırıyor.
*Fındık yiyin. Harvard Üniversitesi araştırmacılarına göre, günde bir avuç fındık yemek kalp krizi riskini yüzde 30 azaltıyor.
*Taze üzüm mucizesine inanın. Connecticut Üniversitesi uzmanları, taze üzümün kolesterolü düşürdüğünü ve damarları temizlediğini ortaya çıkardı.
*Siyah çikolata yiyin. Johns Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma bitter çikolatanın içerdiği yağın üçte birinin vücuda yararlı doymamış yağ olduğunu ortaya koydu.
*B vitamini alin. ABD’deki Cleveland Kliniği’nde yapılan bir araştırmaya göre, B vitamini düşük gıdalar yiyenlerin kalp hastalığı geliştirme riski yüzde 50 daha fazla.
*Sarımsak ihmal edilmez. Kolesterolü düşürmesi ve enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olmasının yanısıra, kalp krizi ve kalp ameliyatlarından sonra kalbin daha az zarar görmesini sağlıyor.
Unutkanlığı önleyen besinler
Beynin sürekli aktif olması, dikkat ve konsantrasyon açısından zengin olması yediğimiz yiyeceklere bağlı. Kısaca özetlemek gerekirse protein, karbonhidrat, vitamin ve minerallerden oluşan bir beslenme programı ile beynin performansını artırmak mümkün. Balık, yeşil yapraklı sebzeler, lahanagiller ve tahıl içerikli bir diyetle günümüzde hayli yaygınlaşan unutkanlık sorununu çözebilirsiniz. Genç yaşlarda başlayan, pek önemsemediğimiz hafif unutkanlıklar ileride karşımıza hafıza kaybı hastalığı olarak bilinen Alzheimer’i çıkartabilir.Bu hastalara kolin açısından zengin olan yeşil yapraklı sebzeler, soya fasulyesi, yumurta sarısı, lahanagiller özellikle de karnabahar ve sakatatlarda bulunan lesitin maddesi verildi ve hafıza kaybında düzelme kaydedildi.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“VÜCUDUMUZA FAYDALI BESİNLER VE EGZERSİZLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar