YAZ MEVSİMİNDE DİKKATEDİLECEK BESLENME KURALLARI

Sağlık 01 Mayıs 2009

Yaz mevsiminde, bol olan yiyecek ve içecek, herkesin iştahını kabartıyor. ama bu mevsimde, bazı beslenme kurallarına da dikkat etmek gerekiyor. İşte sizlere, yaz mevsiminde, beslenmede, dikkat edilecek bir kaç faydalı öneri…
* Yaz mevsiminde bolca tüketilen, Kızartmalar, aşırı yağlı gıdalar, sakatatlar yerine ızgara, buğulama, haşlama olarak hazırlanmış, yağı alınmış etleri tercih edin.
* Bağışıklık sistemini kuvvetlendiren, zararlı maddeleri vücuttan uzaklaştırmada görevli, Omega-3 yağ asitlerini içeren, balığı haftada 2 kez tüketin. 
* Kış mevsimine göre, tabaklarınızda ki yemek porsiyonlarını daha küçük tutunuz.
* Kan şekerinin hızla yükselip, hızla düşmesine sebep olan yağlı, şekerli, ağır tatlıları tüketmek yerine, protein, karbonhidrat ve yağın yanı sıra A, B, C, D ve E grubu vitaminlerle birlikte kalsiyum, fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum, demir ve çinko gibi, minerallerce de zengin olan, dondurma veya sütlü tatlıları tüketiniz.
* Karbonhidrat (şeker)kaynağı olarak yağlı, kızartılmış, ağır olan hamur işleri yerine, kan şekerinizi daha iyi düzenleyen kepek ekmek, bulgur, kepekli makarna gibi gıdaları tüketiniz. 
* Yağ oranı yüksek gıdalar yerine, barsakların çalışmasını kolaylaştıran, doygunluk veren salata, tam buğday ekmeği, sebze yemekleri, meyve gibi posalı gıdaları tercih ediniz.
* Serinlemek için çok tükettiğimiz gazlı, şekerli, kafein içeren içecekler yerine, taze sıkılmış meyve suyu, soda ve bol su tüketiniz. Fazla tüketilen kafein kalp çarpıntısı, uykusuzluk, huzursuzluk gibi sağlık problemlerine neden olur.
*  Alkol tüketilecekse rakı, votka gibi yüksek alkol ve kalori içeren besinler yerine, kırmızı şarap tüketebilirsiniz.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“YAZ MEVSİMİNDE DİKKATEDİLECEK BESLENME KURALLARI” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar