YEMEK SONRASI YAPILMASI GEREKENLER

Sağlık 04 Eylül 2012

Yemek Sonrası Yapılması Gerekenler
Sağlık açısından Zararlı Alışkanlıklar,Yemek Sonrası Yapılması Gerekenler,Zararlı Alışkanlıklar, Sağlık İçin Zararlı Alışkanlıklar,Yemekten Sonra

İnsaların alışkanlıkları çeşit çeşit. Ama nedense, yemekten sonra uygulanan davranışlar neredeyse aynı. Sizlere bu makalemizde, yemek sonrası yapılması gerekenler konusunda bilgiler vereceğiz.

Yemek Sonrası Yapılması GerekenlerSağlık açısından Zararlı Alışkanlıklar,Yemek Sonrası Yapılması Gerekenler, Zararlı Alışkanlıklar, Sağlık İçin Zararlı Alışkanlıklar,Yemekten Sonra
* Sigara kullanıyorsanız yemeğin hemen arkasından sigara içmeyin
Yemekten hemen sonra içilen tek bir sigaranın, 10 taneye bedel olduğu kanıtlıyor. Araştırmalar kanser riski de doğru orantıda arttığını ortaya koyuyor.
* Yemekten sonra çay içmeyi seviyorsanız hemen yemeğin arkasına değil, 1-2 saat sonra için.
Yemeğin ardından çay içmek, proteinleri öldürür. Çay yaprakları yüksek oranda asit içerdiği için yemeklerden aldığımız proteinleri sindirmemizi zorlaşır.
* Yemekten hemen sonra meyve yemeyin.
Yemekten sonra meyve yemek, midenin hava ile dolmasına sebep oluyor. O yüzden meyvenizi yemekten 1-2 saat önce ya da sonra yemelisiniz.
* Yemekten Sonra Kemerinizi Çözmeyin.
Yemekten sonra kemer gevşetmek bağırsakların bükülmesine ve iyi çalışmamasına sebep olur.
* Yemek yedikten hemen sonra yürüyüşe çıkmayın. 2 saat yürüyüş işini erteleyin.
İnsanlar genellikle yemek yedikten sonra yürümenin sindirimi kolaylaştırdığını düşünür. Oysa yürümek, sindirim sisteminin yediğimiz yemekleri özümsememesine sebep olur. Yani yediğimiz yemeğin hiçbir anlamı kalmaz.
* Yemek yedikten hemen sonra banyo yapmayın.
Yemekten hemen sonra banyo yapmak, kan akışını ellere, ayaklara doğru çoğaltır ve bu da midenin etrafındaki kan miktarını azaltır. Sonuç olarak, sindirim sistemini zayıflatır.
* Yemek yedikten hemen sonra uyumayın.
Yemekten sonra şekerleme yaptığımız zaman, yediklerimizi yeterince sindiremeyiz. Bu da bağırsak iltihaplanmalarına ve mide rahatsızlıklarına sebep olur.
Bu zararlı alışkanlıklardan korunmanın yolu da, yemek sonrası yaptığınız bu alışkanlıkları terketmek ve önerilen zaman sürelerine uymaktır.
Sağlık açısından Zararlı Alışkanlıklar,Yemek Sonrası Yapılması Gerekenler,Zararlı Alışkanlıklar, Sağlık İçin Zararlı Alışkanlıklar,Yemekten Sonra

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“YEMEK SONRASI YAPILMASI GEREKENLER” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir

Sponsor Bağlantılar