Yürürken Cep Telefonu Şarj Edecek Bot İcad Etti

Günce/Aktuel 30 Mayıs 2015

Cep telefonları artık neredeyse bilgisayar vazifesi görmeye başlayalı şarjı çok az gidiyor. Özellikle akıllı telefon kullanıcılarının en çok şikayet ettiği konuların başında telefonun şarjının hemen bitiyor olması. Bu soruna kökten çözm getiren 15 yaşındaki Furkan Faruk Aslan, yürürken telefonun şarj edilmesini sağlayacak olan bot icat etti. Evet yanlış okumadınız. Yürürken Telefonu Şarj edecek bot icada etti. Mersin Erdemli’de yaşayan ve Ortaokul öğrencisi olan Furkan Faruk Aslan Botun üzerine monte ettiği bir sistem sayesinde, yürüyerek 9 voltluk elektrik üretmeyi başardı.

8. sınıf öğrencisi olan Furkan daha önce de küçük çaplı projeler ve çalışmalar yapmış.Teknoloji tasarım öğretmeninin liderliğinde elektrik üretme teknikleri üzerine çalışan Furkan yürürken telefon şarj eden bot çalışması için de patent başvurusunda bulunarak projesinin patentini de almış.

yururken_cep_telefonu_sarj_etmek

Yürürken Cep Telefonu Şarj Eden Bot

Yürürken Cep Telefonu Şarj Eden Bot nasıl çalışıyor kısaca anlatalım isterseniz.  Yürürken telefon şarj eden bot için ayakkabın altına mıknatıslı bir dinamo yerleştiriliyor. güneş pili ile çalışan sistemde bu sayede de yürüyüş sırasında 9 voltluk enerji sağlanabiliyor. Üretilen bu elektrik enerjisi ile de cep telefonu kolaylıkla şarj edilebiliyor. Furkan Adım Adım Enerji adını verdiği proje ile Ar- Ge Proje Pazarı 2015 yarışmasına da katılmış ve tüm dikkatleri projesinde toplamayı başarmış. Furkan bu projenin ardında yakıtsız jeneratör üzerinde çalışacağını belirtiyor. Eğer Adım Adım enerji projesi hayata geçer ise, artık hiç kimse telefonunu şarj etmek için priz aramak zorunda kalmayacak.

cep_telefonu_sarj_eden_ayakkabi_bot

 

Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“Yürürken Cep Telefonu Şarj Edecek Bot İcad Etti” hakkında 0 yorum var

İlginizi Çekebilir
Saç Simülasyonu Nedir?

Saç Simülasyonu Nedir?

21 Haziran 2017
2155

Sponsor Bağlantılar