YÜZMENİN FAYDALARI VE KURALLARI

Sağlık 07 Mayıs 2009

Yüzme, en güzel sporlardan birtanesidir. Çünkü, bütün kasları çalıştırı, insanı canlandırır. Ve bunun yanıda pek çok faydası vardır. Bakalım, yüzme sporunun faydaları neler dmiş ?
* Yüzme tüm kasların ahenkle hareket etmesini sağlarken, kol ve göğüs kaslarını canlandırıyor, kan dolaşımını ve akciğer kapasitesini artırıyor.
* Ayrıca yüzme, denizde yürüme ve bacakları oynatma gibi suyun içinde yapılan hareketler kaslara aerobik etkisi yapıyor.
*  Yüzmenin ve su içi hareketlerin bir diğer artısı da suyun kaldırma gücünden kaynaklanıyor, hareketler aşırı zorlama olmadan kolayca uygulanabiliyor.Yüzmenin de kuralları var.
* Daha ilk günden uzun süre yüzmeyin. İlk gün denize girmeden önce kaslarınızı alıştırmak için birkaç ısınma hareketi yapın.
* Güneşlendikten sonra, vücudunuz çok ısınmışsa gölgede biraz serinleyip sonra denize girin. Yüzme süresini aşama aşama artırıp birkaç gün sonra yarım saate kadar çıkarın. Günde yarım saat yüzme tüm vücudu inceltip şekillendirir.
* Yüzma sporu, özellikle göğüsler için gerçek bir nimet; göğüsleri dikleştirip sıkılaşmasını sağlıyor. Asla tok karınla denize girmeyin, yemekten en az 3 saat sonra girin. Deniz kıyısında uzanıp ayaklarınızı çırpın. Oluşturduğunuz dalgalar ayak tabanınızdan kalçalarınıza kadar hidromasaj etkisi yapacaktır ve sudaki mineraller ciltteki gözenekler aracılığı ile vücuda girerek inceltici etki yaratacaktır.
* Vücut sağlığı ve güzelliği için, adeta mucizeler yaratan yüzme, yaz mevsiminin yaklaştığı şu günlerde, ideal bir spordur.

Benzer İçerikler
Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

“YÜZMENİN FAYDALARI VE KURALLARI” hakkında 8 yorum var

 • ipek

  bence yüzme çok iyi yazanlara teşekkür ellerine sağlık .bana yüzme hakkında daha çok bilgi verdiniz teşekkürler.

 • efsane

  çok sağlun siz olmasaydınız yüzmeyle ilgili ödevimi yapamıyacaktım sunumum için bana yardımcı oldunuz kim yazdıysa yada kimler yazdıysa onlar 1000 lerce teşekür ederim

 • rumuz

  yüzmenin sağlık açısından önemini güzel yazmışsınız.

 • efe

  Bu benim performans ödevvimmidi Ben bunu yazınca aferim bunu hangi siteden buldu dedi kendiimle gurur duydum Ama çok çok çok güzel olmuş Ellerinize sağklık valla Çok çok çok çok çok çok çok çok çok çok ço9k çok çok çok tşkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkk

 • ali turab aydın

  bende yüzemeye gidiyom ama ne etkiler yaptığını bilmiyodum bunu çok merak ediyodum ve bu konuda sizin sayenizde bilgilendimçok teşeküür ederim

 • ceren

  ben yüzmeyemi yoksa voleybola gideyim diye düşünürken yüzmenin faydalarını okuyunca ve öğrenince yüzme kursuna gitmeye karar verdim. bu bilgiyi yazanlara çok teşekkür ederimmmmmmmmmmmmmm.

 • LEZGİN ÇAĞLA

  çok güzel bir site

 • LEZGİN ÇAĞLA

  bana yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim. bu benim performans ödevimdi çok teşekkür ederim

 • İlginizi Çekebilir

  Sponsor Bağlantılar